Jak sprawdzić alternator?

alternator

Post dodany: w kategorii: porady.

Każdy samochód potrzebuje zasilania w energię elektryczną, im nowszy model, ty więcej posiada odbiorników zasilanych prądem elektrycznym. Sprawdzenie alternatora nie wymaga wizyty w warsztacie samochodowym, można wykonać taką czynność domowymi sposobami. Jazda z niesprawnym alternatorem może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, ponieważ może być on niedoładowany albo może dochodzić do jego zupełnego rozładowania.

Co to jest alternator i gdzie się znajduje

Alternator to inaczej prądnica, która wytwarza prąd zmienny. Alternator jest umieszczony w komorze silnika, ma metalową obudowę zaopatrzoną w wiele otworów niezbędnych do jego schładzania. Jego głównym elementem jest wirnik zamontowany na wale obrotowym, alternator jest napędzany paskiem wielorowkowym albo klinowym w starszych wersjach pojazdów, który przekazuje napęd z koła pasowego na wał korbowy silnika.

Wirnik jest elektromagnesem wytwarzającym pole magnetyczne i indukującym prąd, zasilany jest przez szczotki i pierścienie ślizgowe. Bardzo ważnym podzespołem alternatora jest regulator napięcia, który odpowiada za prawidłowe działanie akumulatora. Często dobrą opcją jest wezwanie pomocy drogowej z dzielnicy Rembertów jeśli akurat się znajdujemy w tym obszarze.

Jak sprawdzić czy alternator ładuje?

Aby sprawdzić, czy alternator ładuje, niezbędne jest podłączenie multimetru do akumulatora, czarny przewód do minusa, a czerwony do plusa. Po podłączeniu miernika do akumulatora jedna osoba powinna ustawić jego wskaźnik na 20 V i obserwować wyświetlacz, a druga uruchomić silnik w samochodzie. Na początku nie należy włączać żadnych dodatkowych odbiorników elektrycznych. Właściwie działający alternator powinien zapewnić prąd o mocy 14,4 V, wskazania powinny utrzymywać się na stałym poziomie. Następnie należy po kolei włączać odbiorniki prądu, przede wszystkim te, które zużywają go dużo. Bardzo często jedynym rozwiązaniem jest zadzwonienie po lawetę w Warszawie aby pomogła nam auto odholować.

Są to światła drogowe, nawiew, ogrzewanie lusterek, radio. Po ich włączeniu powinien nastąpić spadek napięcia z 14,4 V do wartości niewiele poniżej 14 V, takie wskazania informują o prawidłowej pracy alternatora. Aby sprawdzanie przebiegało odpowiednio, trzeba się upewnić, że klemy są właściwie podłączone z przewodami. Odbiorniki powinny być włączone przez jakiś czas, przynajmniej 30 sekund. Alternator powinien być sprawdzany na włączeniu wszystkich najmocniejszych odbiorników.

W przypadku, kiedy wskazania miernika są na poziomie 13 V lub nawet 12 V, jest to jasna informacja, że ładowanie w samochodzie nie jest odpowiednie, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie regeneracji alternatora. Typowe objawy niewłaściwej pracy alternatora to zapalająca się albo świecąca bez przerwy kontrolka od ładowania akumulatora.

Na problem z alternatorem może także wskazywać niezapalająca się kontrolka ładowania akumulatora w czasie włączonego zapłonu, kiedy silnik jest wyłączony.

Regeneracja alternatora

Regeneracja alternatora polega na wymianie uszkodzonych elementów, mechanizm jest rozkładany na najdrobniejsze elementy, czyszczone są podzespoły, wykonywane pomiary i sprawdzana jest przyczyna problemu. Regeneracja zaczyna się od zdjęcia obudowy i sprawdzenia, czy nie jest uszkodzona. Zużyte części są naoliwiane, nakładana jest także pasta ułatwiająca przewodzenie prądu.

Obudowa jest piaskowana i malowana. Regenerację alternatora należy powierzyć fachowcom, posiadają oni odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie, a także niezbędne narzędzia i sprzęt potrzebny do wykonania regeneracji. Tylko wykrycie źródła problemu umożliwi naprawę i właściwą pracę alternatora. Trzeba pamiętać, aby od razu reagować, kiedy występują oznaki problemów z pracą alternatora, ponieważ może się to odbić negatywnie na pracy innych układów w samochodzie Zapamiętajmy również, iż całkiem ważnym jest to aby wiedzieć jak możemy usunąć rysy z samochodu jeżeli zależy nam na estetyce danego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *