Diagnostyka komputerowa samochodu

diagnostyka komputerowa samochodu

Post dodany: w kategorii: porady.

W samochodach aktualnie ma się do czynienia z komputerami odpowiedzialnymi za sterowanie silnikiem i podległymi podzespołami. Wyposażone są one w układy diagnostyczne, których zadaniem jest praca w określonych przedziałach. Jeżeli któryś z parametrów zaczyna wykraczać poza przewidzianą normę, dochodzi do pojawienia się błędu w kodzie pamięci. W takich właśnie sytuacjach przydaje się diagnostyka komputerowa.

Czym jest diagnostyka komputerowa samochodu?

Tester diagnostyczny, nazywany również specjalnym komputerem diagnostycznym, podłączany jest do komputera pokładowego danego pojazdu. Otrzymane wyniki pozwalają ustalić, które parametry wykraczają poza normę i jakie błędy mogą one dokładnie oznaczać.

Diagnostyka komputera pozwala sprawdzić następujące błędy:

 • system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC,
 • sterowniki silnika,
 • układ paliwowy,
 • immobilizer,
 • wybrane parametry samochodu, w tym przepływomierz, czasy wtrysków, wskaźniki, ciśnienie doładowania, temperatura, silnik. Oczywiście również są świadczone drobne auto naprawy na drodze o których również należy pamiętać.

Dlaczego warto zdecydować się na badanie wykonywane przy pomocy testera diagnostycznego? Chociażby z tego względu, że w szybki sposób będzie można ocenić stan techniczny swojego pojazdu. Przy okazji, ocena nie wymaga konieczności wielu elementów, jak to bywa w przypadku tradycyjnej wizyty u mechanik samochodowego, który w taki komputer diagnostyczny jeszcze nie jest wyposażony.

Ile kosztuje diagnostyka komputerowa samochodu?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na tego typu pytanie, ponieważ wszystko uzależnione jest od miejsca, gdzie pojazd będzie podpięty pod komputer. Średnia cena za wykonanie tego typu usługi, łącznie ze skasowaniem błędów, wynosi ok. 130-140 zł. Są takie miejsca, gdzie za diagnostykę zapłaci się ok. 100 zł. Można również za to zapłacić nawet więcej niż 150 zł – w szczególności, jeżeli ktoś zdecyduje się na wydrukowanie raportu z takiej wizyty. Samo awaryjne uruchomienie samochodu także jest bardzo ważną sprawą o której na pewno dobrze jest wiedzieć.

Ile czasu zajmuje wykonanie badania na komputerze diagnostycznym? Od kilku minut, niekiedy nawet do kilku godzin. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim pojazdem ma się dokładnie do czynienia i jak zaawansowany jest to problem.

Co powinno skłonić właściciela pojazdu do podpięcia się pod komputer? Wśród najważniejszych czynników należy wymienić:

 • pojawiające się problemy z uruchomieniem pojazdu,
 • utrata mocy w trakcie jazdy,
 • większe spalanie,
 • świecące się kontrolki na desce rozdzielczej samochodu.

Najczęstsze błędy w diagnostyce komputerowej samochodu

Z jakimi błędami można się spotkać podczas wykonywania badania? Wszystko uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie częścią pojazdu ma się do czynienia. Błędy mogą odnosić się do:

 • emisji spalin – np. nieszczelny układ paliwowy, ograniczona sprawność konwersji reaktora katalitycznego, wadliwie działające układy elektroniczne,
 • uszkodzone poduszki – np. obwód poduszki kierowcy i/lub pasażera, obwód poduszki bocznej kierowcy i/lub pasażera, czujnik zderzenia bocznego strony pasażera.

Uwaga! Na diagnostykę komputerową można zabrać także samochód, który planuje się kupić. Jest to wręcz zalecane, ponieważ dzięki temu można wykryć potencjalnego oszusta, który np. nie chciałby przyznać się do cofania licznika. W każdym razie skorzystanie także z usług elektryka samochodowego może okazać się niezbędne. Podczas badania takiego pojazdu, tester może pokazać również takie błędy jak: podpinanie kontrolek niedziałającego ABS pod lampkę ciśnienia oleju, montowanie emulatorów zepsutych układów. Podczas badania będzie można również dowiedzieć się, czy pojazd nie brał udziału w poważnej kolizji, która została zanotowana przez CrashData. Warto więc tym bardziej pomyśleć o wykonaniu takiego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *