Jak wymienić akumulator w samochodzie?

wymiana akumulatora

Post dodany: w kategorii: porady.

Akumulator samochodowy ma ograniczoną żywotność, po której zaczyna działać nieprawidłowo. Silnik może nie uruchomić się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Oznacza to, że trzeba będzie jak najszybciej wymienić baterię. Nie musisz jechać do serwisu samochodowego, wszystko możesz zrobić sam.

Samodzielna wymiana akumulatora

Usuwanie starego akumulatora

Proces usuwania niesprawnego akumulatora obejmuje następujące czynności:

 • Rozłączenie zacisków.

Używa się do tego klucza 10 mm. Niektóre akumulatory mogą mieć inne rozmiary zacisków. Dlatego przygotuj kilka narzędzi lub kup klucz z wymiennymi końcówkami. Specjaliści zalecają najpierw odłączenie zacisku minusowego. Wykonanie tej czynności w odwrotnej kolejności może spowodować zwarcie.

 • Wyjmowanie baterii.

Specyfika wyjmowania akumulatora zależy od marki i konstrukcji samochodu. Czasami może wystarczyć odłączenie osłon ochronnych. Baterię podnosi się, trzymając za uchwyt. Czasami urządzenie jest przymocowane do podwozia. W takim przypadku należy odkręcić nakrętkę zabezpieczającą. Dlatego tak ważnym jest aby awaryjne uruchamianie pojazdów odbywało się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Należy zachować ostrożność podczas wyjmowania baterii z obudowy. Urządzenie często waży nawet do 20 kg. Jeśli bateria spadnie, może zranić osobę.

Unikanie zakłóceń w pracy instalacji elektrycznej

Wymiana akumulatora w nowoczesnym pojeździe wiąże się z problemem ustawień komputera pokładowego i innych urządzeń elektronicznych. Przywrócenie ustawień użytkownika może zająć bardzo dużo czasu.

Istnieją 2 metody utrzymania ustawień:

 • Używanie dodatkowej baterii.

Podczas wymiany baterii można podłączyć zapasowe źródło zasilania o takiej samej pojemności jak stara bateria.
Podłączenie odbywa się za pomocą przewodów do zapalniczki samochodowej. W tym przypadku można zmienić zasilanie bez wpływu na ustawienia elektroniki pojazdu.

 • Kopiowanie ustawień na nośniki.

W tym celu należy wyjąć kluczyk ze stacyjki. Ustawienia komputera pokładowego zapisz na wymiennym nośniku pamięci oraz zapamiętaj kody odblokowujące urządzenia multimedialne. Także samo uruchamianie pojazdu musi być zawsze bezpieczne. W przypadku utraty hasła można odblokować radio poprzez jego demontaż. Na koniec zapisywane są dodatkowe dane użytkownika.

Instalacja nowego akumulatora

Instalacja nowego akumulatora obejmuje następujące czynności:

 • Sprawdzenia gniazda akumulatora. W obecności kurzu i brudu miejsce czyści się miękką szmatką.
 • Czyszczenie przewodów. Końcówki są traktowane papierem szmerglowym. Poprawia to kontakt między kablami i przewodami prądowymi.
 • Czyszczenie zacisków. Z czasem zaciski utleniają się. Pozostałości elektrolitu można usunąć roztworem sody oczyszczonej, który nakłada się szczoteczką do zębów.
 • Wkładanie baterii. Zamocuj urządzenie w swoim miejsc

Jak dobrać akumulator do auta?

Pierwsza i chyba najważniejsza rzecz — na baterii koniecznie musi być podany kraj produkcji i zakład, najlepiej z adresem. Do każdej baterii musi być dołączony paszport techniczny, natomiast obecność instrukcji jest opcjonalna. Wynika to z faktu, że na akumulatory prawie nigdy nie są sprzedawane detalicznie, są montowane przez specjalistów na stacjach benzynowych. Po trzecie, dobrej jakości akumulator jest nie do pomyślenia bez dobrej jakości obudowy, dobrych wtyczek i gładkich zacisków ołowianych, często posmarowanych technicznym smarem ochronnym przed utlenianiem i przykrytych kolorowymi plastikowymi kapturkami.

Główne parametry przy wyborze akumulatora to:

 • Pojemność elektryczna (nominalna), Ah;
 • Polaryzacja;
 • Prąd rozruchowy, A;
 • Wymiary obudowy akumulatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *