Wilgoć w samochodzie – jak się jej pozbyć?

wilgoć w samochodzie

Post dodany: w kategorii: porady.

Pojawienie się wilgoci w samochodzie zawsze powinno wzbudzić czujność jego właściciela. Jest ona nie tylko problemem natury estetycznej, wpływającej na komfort jazdy ale jej obecność wpływa także na sam stan samochodu i może być niebezpieczna dla prawidłowego działania elektroniki w aucie.

Skąd bierze się wilgoć w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie gromadzi się przez cały rok, niezależnie od pory roku czy ilości opadów atmosferycznych. Może być wnoszona do wnętrza pojazdu przez jego użytkowników na obuwiu oraz ubraniach. Często jest skutkiem zaniedbywania auta i braku regularnego czyszczenia tapicerki czy odpływów znajdujących się w podszybiu. Czasami przyczyną wilgoci mogą być także zawilgocone dywaniki. Pojawienie się wilgoci w samochodzie zawsze powinno wzbudzić czujność, bowiem problem ten może świadczyć o uszkodzeniu niektórych elementów auta.

Do innych przyczyn pojawienia się wilgoci w samochodzie można zaliczyć błędy konstrukcyjne pojazdu jak np. nieodpowiednio zaprojektowane systemy odprowadzania wody a także zapchane i niedrożne kratki odpływowe w podszybiu. Woda w aucie może zbierać się także na skutek zapchanego filtru przeciwpyłkowego, nieszczelnego szyberdachu czy braku szczelności w obudowach lamp. Warto mieć także świadomość, że wilgoć może pojawić się w przypadku nieszczelności nagrzewnicy w pojeździe a także na skutek korozji podłogi pojazdu czy degradacji uszczelek.

Sposoby na usunięcie wilgoci w aucie

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed usunięciem wilgoci w aucie to pozbycie się jej objawów. Znalezienie przyczyny która jest powodem wysokiego stężenia wilgoci w aucie oraz działanie u samego źródła, pomoże na długotrwałe i kompleksowe pozbycie się problemu.

Na początku warto dokładnie przewietrzyć auto (nawet przez kilka godzin) a także dokładnie je wyczyścić. Tu należy skupić się na dokładnym odkurzeniu foteli oraz podłogi, zdjęciu pokrowców z siedzeń oraz wyjęciu dywaników. Pokrowce oraz dywaniki warto wyprać w wysokiej temperaturze a następnie dokładnie wysuszyć. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy dodatkowo wyczyszczą podsufitkę oraz odświeżą fotele. Niestety może dojść do sytuacji, ze nasze auto zostanie przez wilgoć unieruchomione. W takiej sytuacji pomoc drogowa w Warszawie na pewno pomoże w odholowaniu pojazdu do najbliższego warsztatu.

Jeśli przyczyną zawilgocenia auta są parujące szyby, warto zdecydować się na zakup pochłaniacza wilgoci do samochodu, który sprawdzi się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie w sytuacji gdy samochód jest wyposażony w drzwi bezramkowe, gdy jest garażowany w słabo wentylowanym pomieszczeniu a także w przypadku uszkodzonego szyberdachu. Wysokiej jakości pochłaniacz wilgoci nie wysuszy powietrza, jednocześnie likwidując nadmiar wody we wnętrzu auta i usuwając nieprzyjemny zapach stęchlizny. Także w szczególnych przypadkach to pomoc drogowa z Mokotowa jest właściwą służbą aby nam pomóc w takich momentach.

Przyczyną zawilgocenia pojazdy może być także poważniejszy problem taki jak nieszczelna kabina. W takiej sytuacji kluczowe jest dokładne sprawdzenie wszystkich uszczelek oraz ich ewentualne dopasowanie lub wymiana. W przypadku dalszego utrzymywania się problemów z wilgocią w samochodzie, warto sprawdzić czy niektóre elementy auta (jak np. progi) nie uległy korozji.

Nie zapominajmy również, że od niedawna naklejka na szybie samochodu już nie jest nam potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *