Awaria systemu wtrysku – co należy robić?

system wtrysku

Post dodany: w kategorii: porady.

Kierowcy często nie przerywają jazdy, gdy pojawia się kontrolka check engine, ponieważ może ona oznaczać wiele różnych usterek. Jednak awaria systemu wtrysku poza pomarańczową kontrolką silnika daje też inne objawy, które powinny skłonić kierowcę do odwiedzenia serwisu samochodowego. W takim wypadku możesz zaobserwować nagłe gaśnięcie auta na biegu jałowym, nietypowe szarpanie i spadek mocy. A co należy zrobić, gdy dojdzie do awarii wtrysku?

Co oznacza awaria systemu wtrysku?

Układ wtryskowy odpowiada za dostarczenie paliwa do jednostki napędowej. W nowoczesnych modelach znajduje się po kilka wtrysków, a wymiana kompletu jest dosyć kosztowna. Awaria systemu wtrysku może obejmować elementy składające się na układ paliwowy lub wydechowy. Kontrolka powinna się zapalić, gdy przez dłuższy czas wykrywane są nieprawidłowe dane. Parametry, które mają wpływ na awarię tego układu to przede wszystkim:

  • dawki paliwa
  • mieszanki paliwa
  • praca katalizatora
  • filtr DPF
  • zapłon

Usterka może być też związana z pompą wtryskową, pracą turbosprężarki lub zabrudzonymi filtrami. Niekiedy przyczyną są uszkodzenia mechaniczne lub zużycie poszczególnych elementów systemu. Ponadto samochody poruszające się głównie po mieście są narażone na kontakt z licznymi zanieczyszczeniami, które mogą w dłuższej perspektywie czasowej negatywnie wpłynąć na pracę układu wtryskowego. Należy również pamiętać, że skorzystanie z usług lawety jest jednym z rozwiązań. O tej usłudze można więcej dowiedzieć się tutaj i jest to dość istotna sprawa.

Awaria systemu wtrysku – czy można jechać?

Kontynuowanie jazdy, gdy pojawią się objawy awarii systemu wtrysku, jest możliwe, ale też bardzo ryzykowne. Nowoczesne jednostki wymagają podpięcia do specjalnych komputerów diagnostycznych, które pozwalają na precyzyjne odczytanie błędów i wskazanie przyczyn usterki. Bez badania stanu technicznego auta, kierowca nie będzie wiedział, czy uszkodzenie wymaga natychmiastowej naprawy.

Szybka interwencja zapobiegnie powstawaniu dalszych zniszczeń. Niektóre wtryskiwacze można wyczyścić i poddać regeneracji, co znacząco zmniejszy koszty naprawy. Jazda samochodem, który gaśnie na światłach i nagle traci moc, jest też bardzo niebezpieczna. Pojawienie się pomarańczowej kontrolki check engine może być związana z różnymi usterkami, a część z nich będzie miała ogromny wpływ na prawidłową pracę ważnych podzespołów. Jeśli w aucie pojawia się taki komunikat, to można jechać dalej, ale warto jeszcze tego samego dnia umówić się na serwis.

Jaki jest koszt naprawy systemu wtrysku

Koszt naprawy systemu wtrysku będzie uzależniony od posiadanego modelu. W przypadku samochodów nowych całkowita kwota może oscylować w okolicy kilkunastu tysięcy złotych, a w niektórych autach za jeden wtrysk kierowca zapłaci ponad 2000 zł. Cena będzie niższa, jeśli zamiast nowych części zostaną zamontowane zamienniki lub uszkodzone elementy zostaną poddane regeneracji. Im dłużej kierowca jeździ z zapaloną kontrolką check engine, tym szansa na powstanie poważniejszych uszkodzeń wzrasta.

Dlatego, nawet jeśli usterka nie uniemożliwia jazdy, to należy zgłosić się do mechanika i sprawdzić, co jest jej przyczyną. Warto też pamiętać, że na takie uszkodzenia często narażone są samochody z silnikiem diesla, które jeżdżą na krótkich trasach. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie częstsze kontrolowanie i czyszczenie wybranych elementów układu. Jak najbardziej również może być holowanie pojazdu, które jest również dobrym rozwiązaniem.

Prawidłowe działanie systemu wtryskowego umożliwia płynną jazdę i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich wykonywanych na drodze manewrów. Jeśli chcesz zadbać o sprawność tego układu, to zawsze tankuj paliwo na sprawdzonych stacjach i nie bagatelizuj nieprawidłowej pracy silnika. Wczesna interwencja uchroni Cię przed drogą naprawą i znacząco wydłuży żywotność Twojego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *