Sztywny hol – czym jest ?

Sztywny hol

Post dodany: w kategorii: porady.

Awaria samochodu na drodze to sytuacja, z którą nikt nie chce się zetknąć. Jednak trzeba być świadomym, że mimo coraz lepszych aut z jakich możemy korzystać nadal są to wyłącznie maszyny, ktore mogą ulegać awariom. W najgorszym wypadku auto zostanie unieruchomione na drodze i w tej sytuacji nie obejdziemy się bez pomocy drogowej. Ściągnięcie auta do warsztatu, gdzie zostanie naprawione będzie wymagało bądź to wezwania lawety, bądź też holowania. Wielu kierowców nadal decyduje się na holowanie, to jednak rozwiązanie tańsze niż wzywanie pomocy drogowej z lawetą.

W związku z tym każdy kierowca powinien być świadomym tego jak holowanie powinno przebiegać, na co należy zwracać uwagę i jak właściwie się do niego przygotować. Podstawowa wiedza w tym temacie może się bowiem okazać niezwykle cenna i to w najmniej spodziewanym momencie.

Sztywny hol do samochodu – nie tylko linka służy do holowania

Holowanie uszkodzonego samochodu będzie możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy będzie się posiadało odpowiednio przygotowane do tego przedmioty. Większości kierowców holowanie kojarzy się z wykorzystaniem linki holowniczej, która kupić możemy na każdej stacji. W kolorze czerwonym lub pomarańczowym wykonana z trwałej plecionki. Takie połączenie jest elastyczne w związku z czym wymaga ono pełnego zaangażowania i uwagi od osoby, która znajdzie się w holowanym samochodzie.

Nie jest to jednak jedyna metoda holowania samochodu. Istnieje również coś takiego jak sztywny hol. Jak sama nazwa wskazuje jest to takie połączenie, które ma charakter trwały i wykonane jest z elementów utwardzonych, które nie będą powodowały zbliżania się do siebie samochodu holującego i holowanego. Sztywny hol stanowi połączenie wykonane najczęściej z hartowanych rur wykonanych w formie jednego przyrządu.

Sztywny hol bez kierowcy – co przepisy mówią o holowaniu?

Mówiąc o sztywnym holu należy zwrócić uwagę na przepisy, które traktują na jego temat, a istnieją określone przez ustawodawcę kwestie, które dotyczą holowania samochodów na sztywno. Przede wszystkim należy podkreślić, że sztywny hol będzie wymagany w momencie, gdy w uszkodzonym aucie nie funkcjonuje układ hamulcowy. Niezależnie czy będzie to problem z oboma układami czy tylko z jednym. Jeśli jeden z nich uległ awarii holowanie również powinno być na sztywno. Przepisy określają także takie kwestie jak długość sztywnego holu czy jego oznakowanie. Dopuszczalna przez ustawodawcę długość to 3 metry. Natomiast jeśli chodzi o oznakowanie należy zadbać o umieszczenie trójkąta w aucie holowanym, zaś sam sztywny hol powinien być oznaczony czerwono białymi paskami ostrzegawczymi, ewentualnie czerwoną bądź żółtą chorągiewką.

Mówiąc o sztywnym holu na uwagę zasługuje sama budowa takiego połączenia. Ze względu na jego sztywną formułę można w tym przypadku holować takie pojazdy, w których nie znajduje się drugi kierowca. Posiadając sztywny hol można bez kierowcy drugiego auta bez problemu je holować, ponieważ samochód znajdujący się na sztywnym holu będzie zachowywał się w pełni przewidywalnie.

Sztywny hol na hak – dobierz odpowiednie warunki

Przygotowując swoje wyposażenie, które posłużyć można w trakcie holowania warto decydować się na sprawdzone rozwiązania wysokiej jakości, które nie będą utrudniały wykonania takiego zadania jak holowanie uszkodzonego auta. Wybierając sztywny hol należy zwrócić uwagę na to jakie będzie połączenie zastosowanie z samochodami. Popularnym rozwiązaniem jest między innymi sztywny hol na hak.

Jeśli auto, które będzie odpowiadać za holowanie w Warszawie posiada hak, to montaż na nim sztywnego holu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zapoznać się z tym co sklepy motoryzacyjne mają do zaoferowania, by wybrać dla siebie możliwie najlepszą propozycję i zagwarantować sobie holowanie w dobrych, bezpiecznych warunkach.

Pamiętaj o najważniejszych kwestiach dotyczących holowania

Niezależnie od tego czy będzie chodziło o holowanie na lince czy na sztywnym holu istnieją pewne ogólne zasady i kwestie, o których trzeba pamiętać w trakcie holowania. Na uwadze trzeba mieć między innymi dozwoloną prędkość, która w terenie zabudowanym wynosi 30 km na godzinę, poza nim zaś 60 km na godzinę. Przy tym jednak trzeba być świadomym, że auta ze skrzynią automatyczną wymagają prędkości nie większej niż 40 km na godzinę, ponieważ skrzynia smarowana olejem przy awarii i wyższej prędkości holowania zostanie zniszczona. Poza tym należy również pamiętać o tym, że holowanie nie może być realizowane na autostradzie, wtedy nie ma innego wyjścia, zostaje wyłącznie pomoc lawety. W trakcie holowania należy maksymalnie trzymać się prawej strony drogi.

Oczywiście holowanie to nic przyjemnego, jeśli jednak pojawi się taka konieczność nie trzeba panikować, należy zadbać o odpowiednie oznaczenie samochodu i spokojnie wyruszyć w drogę do warsztatu odpowiednim tempem bez utrudniania innym uczestnikom ruchu poruszania się po drodze. Dobre przygotowanie, wiedza o warunkach holowania i posiadanie koniecznych przyrządów to gwarancja, że w trudnej sytuacji kierowca będzie wiedział jak się zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *