Jak samodzielnie wymienić płyn hamulcowy ?

płyn hamulcowy

Post dodany: w kategorii: porady.

Płyn hamulcowy DOT4 – czym jest?

Płyn hamulcowy pełni bardzo istotną rolę w każdym pojeździe. Dzięki niemu proces hamowania jest przeprowadzony w pełni sprawnie. Jeśli produkt ulega destrukcji, a jego funkcje zostają zaburzone może to prowadzić do wielu negatywnych objawów. Jednym z nich jest poluzowanie się pedału hamulcowego. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, gdyż niezatrzymanie pojazdu w odpowiednim momencie bardzo często skutkuje zderzeniem lub śmiertelnym wypadkiem. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na regularną wymianę płynu. Oprócz tego istotnym aspektem jest jakość produktu. Przed zakupem warto zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać jak najlepszy.

Płyn hamulcowy DOT4 jest bardzo polecany wśród kupujących. Wyróżnia się neutralnością wobec stopów metali i uszczelnień, które występują w układzie hamulcowym. Ponadto można go mieszać z innymi glikolowymi płynami. Model DOT 4 produkowany przez firmę K2 rewelacyjnie absorbuje wodę i zapobiega układ przed korozją. Jest to produkt, który świetnie się sprawdzi w mocno obciążonych samochodach.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy ?

Poddawanie pojazdów regularnym serwisom sprawi, że będziesz móc przez długi czas cieszyć się swoim nabytkiem. Płyn hamulcowy to produkt, który może wymienić każdy, kto nie posiada dużego doświadczenia w mechanice samochodowej. Należy go wymieniać średnio co 2 lata. Czas może się różnić, w zależności od używania pojazdu i zaleceń producenta. Pamiętajmy również, iż samo odpalanie diesla czy samochodu z silnikiem benzynowym bez płynu hamulcowego nie jest wskazane.

Decydując się na samodzielną wymianę, poniesiesz tylko i wyłącznie koszty zakupu produktu. Jeśli wymiana płynu hamulcowego jest Twoją pierwszą robótką przy samochodzie, możesz obejrzeć wiele filmów polecanych na portalach społecznościowych, które obrazują takie procesy. Nie jest to jednak koniecznie, ponieważ z pewnością sobie poradzisz, jeśli nie pominiesz niżej przedstawionych punktów. Niestety czasami awaria może być tak poważna, że samodzielnie nie damy rady wymienić płynu hamulcowego. Dobrym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej z Warszawy, aby sprawnie nasze auto zostało odholowane do najbliższego serwisu.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

  • Ściągnięcie wszystkich kół samochodu- Należy zdemontować wszystkie koła samochodu zainstalowanego nad kanałem, lub przy użyciu lewarka na prostym podłożu.
  • Opróżnienie starego płynu hamulcowego- Odbezpieczenie zacisków wężyków i pozbycie się niesprawnego płynu.
  • Aplikacja nowego produktu do odpowiedniej komory- w przypadku posiadania filtra, należy uzupełniać płyn tylko w jego obecności
  • Odpowietrzenie układu- Podczas odkręcania wężyków (schematycznie, pojedynczo), należy kilkukrotnie wcisnąć pedał hamulca do momentu, gdy z odkręconego wężyka wypływa tylko płyn hamulcowy. Nie powinny pojawiać się jakiekolwiek bąbelki.
  • Jazda próbna i ocena

Zbiornik na płyn hamulcowy – jak o niego dbać ?

Zbiornik hamulcowy to część, dzięki której można sprawdzić ilość płynu hamulcowego. Jego stan powinien sięgać maksymalną granicę, która zaznaczona jest na zbiorniczku. Nigdy płyn hamulcowy nie powinien dotykać koreczka, ponieważ może grozić to poważną awarią- system nie będzie w stanie podać odpowiedniej ilości płynu. Więcej nie zawsze oznacza lepiej, dlatego należy zachować odpowiedni umiar. Regularna wymiana produktu wysokiej jakości będzie bardzo korzystna dla zbiornika.

W każdym pojeździe zbiornik hamulcowy znajduje się w innym miejscu, pod maską samochodu. Bardzo często na koreczku widnieje napis lub piktogram, dzięki któremu bez problemu można rozpoznać odpowiednią komorę. Jeśli nie będziemy w stanie zrobić tego samodzielnie to w takim momencie holowanie Warszawa działa przez 24/7 i za każdym razem nasz pojazd będzie mógł odbyć podróż na lawecie.

Warto poświęcić więcej uwagi na sprawdzenie stanu płynu hamulcowego i regularne serwisowanie pojazdu. Jak widzisz są to bardzo istotne elementy. Jeśli układ nie będzie sprawny, może to skutkować poważnym wypadkiem, a nawet śmiercią. Należy dostosować się do wszystkich wytycznych i cieszyć się użytkowaniem samochodu. Bardzo dobrą praktyką jest również wezwanie pomocy drogowej z warszawskich Włoch w momencie jak naprawa nie może być przeprowadzona na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *