Chory za kierownicą. Bezpiecznie?

Tabletki na dłoni

Post dodany: w kategorii: porady.

Wiele się mówi o tym, jak niebezpieczne jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Do tego jest to niezgodne z prawem, Tymczasem, zwykła grypa może być równie niebezpieczna, co używki, osłabiające percepcję i zdolność koncentracji.

Świadomość uczestnika ruchu

Badania, przeprowadzane przez liczne instytuty naukowe wskazują, że grypa i stany gorączkowe są równie niebezpieczne, jak narkotyki i alkohol podczas jazdy samochodem. Auto prowadzone przez chorego człowieka zachowuje się niemal tak samo, jako auto prowadzone przez osobę pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Równocześnie u osoby chorej zdolność do koncentracji uwagi spada niemal o połowę.
Wiadomo, że kierowca musi być odpowiedzialny. Za siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność osobista powinna skutkować tym, że osoba chora, czuje się źle. Zażywające leki mające wpływ na sprawność motoryczną powinna zrezygnować z samodzielnej podróży autem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji związanych ze spadkiem koncentracji, sennością, zmęczeniem czy zdenerwowaniem.

Kobieta w samochodzie trzymająca się za głowę

Przeziębiony kierowca

Niektóre leki, również te używane w czasie walki z grypą, mają wpływ na motorykę kierowcy, zaburzając ja silniej od alkoholu. To powoduje, że kierowca, prowadzący pojazd nie jest w stanie się skoncentrować na tym, co dzieje się wokół niego. Objawy przeziębienia lub grypy obniżają koncentrację, bóle mięśni, głowy i stawów, gorączka, kaszel, katar oraz zmęczenie. Również dreszcze uniemożliwiają pełne skupienie się na jeździe, a czyszczenie nosa, ziewanie czy kichanie utrudniają prowadzenie auta dodatkowo.

 

Czujność na drodze

Każda chwila nieuwagi prowadzi do niebezpiecznych zachowań na drodze. Są to: gwałtowne hamowanie, niedostrzeżenie zagrożenia, pieszego lub przeszkody na drodze. Czas reagowania osoby z przeziębieniem i grypa znacznie się wydłuża. Ryzyko wypadku wielokrotnie wzrasta, co jednak powinno sugerować albo podroż w charakterze pasażera, albo komunikacją miejską, a najlepiej pobyt w łóżku.
Niektóre z popularnych leków do leczenie grypy, mają również negatywny wpływ na zdolności motoryczne kierowcy. Leki powodują senność, osłabienie i łzawienie oczu. Przed zażyciem leku powinno się dokładnie zapoznać z informacjami zawartymi w ulotce. Należy sprawdzić, jaki wpływ ma przyjmowanie leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie wolno tych informacji lekceważyć. O ile kierowcy, zażywający dany rodzaj leków są uprzedzeni o wpływie zażywania leków na zdolność koncentracji. Niekiedy, na czas kuracji należy zrezygnować z prowadzenia auta całkowicie, jednak w większości przypadków, kierowca sporadycznie sięgają po leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. W tym wypadku myśli, że nie mają one wpływu na ich organizm, jednak, to złudne wrażenie.

Kobieta zarzywająca leki przed podróżą

Leki a jazda samochodem

Warto pamiętać, że choćby tabletki przeciwkaszlowe thiocodin zawierają kodeinę, która przekształca się w organizmie w morfinę. Dokładnie to, w momencie wypadku i badania krwi na obecność substancji toksycznych może stać się przesłanka do otrzymania wyroku skazującego na minimum dwa lata. Lek ten również prowadzi do zaburzeń widzenia oraz słuchu, a także wzmaga senność. I tak, w przypadku gdy zastosowano u kierowcy znieczulenie miejscowe. Najczęściej przed usunięciem zęba, nie należy prowadzić auta przez co najmniej dwie godziny, a po narkozie, co najmniej przez dobę od wybudzenia. Na percepcję ma wpływ ketamina, leki opioidowe, czyli mofina (vendal), dolargan, fortral, metadon, tramal, zaburzając pracę mózgu, powodując opóźnienie refleksu, trudności z właściwą oceną sytuacji. Do podobnie działających leków należą leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe zawierające kodeinę, czyli między innymi popularny gripex.
Do leków bezpiecznych dla kierowców należy paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Inne popularne środki, jak pabialgin, veramid, etopiryna, coldrex mogą powodować zaburzenia koncentracji i należy je stosować z ostrożnością.

szklanka wody i tabletki

Inne choroby i leki

Należy wspomnieć o tym, że niewłaściwie stosowana przez kierowców diabetyków insulina, może być przyczyną utraty świadomości lub przytomności. Niepokojące powinno być uczucie głodu, poty lub niepokój. Nie powinno się prowadzić auta po zażyciu silnych leków nasennych lub usypiających, wziętych nawet poprzedniego wieczora. Mają one wpływ na precyzję ruchów, powodują osłabienie, senność, zmęczenie i niepokój.

Zwracać należy uwagę na opakowania leków. Te, na których umieszczono trójkąt z wpisanym wykrzyknikiem, to leki, których zażywanie uniemożliwia jazdę samochodem. Zażywając leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne, powodujące senność, bezsenność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i inne objawy, utrudniające samodzielną podróż autem. Nie powinno się prowadzić auta po zażyciu aviomarinu, powodującego senność, osłabienie i ból głowy. Ostrożność wskazana jest też podczas zażywania środków na nadciśnienie czy leków na alergię, zwłaszcza starszych generacji.

 

Przeczytaj również o wpływie wzroku na jazdę samochodem, zobacz na co zwrócić szczególną uwagę i czego ewidentnie przestrzegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *