Szukasz wszędzie, przekupujesz dokumenty w domu i … nie ma! Karta pojazdu zaginęła! A bez niej auta nie sprzedasz! Co robić? Spokojnie, podpowiadamy w tym artykule.
Karta pojazdu jest dokumentem, który jest obowiązkowy dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce po pierwszym lipca 199 roku. Karta jest przypisana do pojazdu, i jeśli auto zmienia właściciela, to karta również. W karcie znajdują się wszystkie informacje na temat samochodu, czyli właściciel, daty rejestracji, dane identyfikacyjne samochodu oraz jego parametry techniczne. Jeśli się zgubi lub zniszczy niezbędna będzie wizyta w Wydziale Komunikacji.

Po ludziach chodzą różne wypadki. Karta pojazdu może ulec zniszczeniu (bo zje ją pies, spali się w pożarze), może też zginąć lub zostać skradziona. Nie oznacza to, że samochód może bez niej zostać, bo karta to swoisty dowód osobisty samochodu, przypisany do niego raz na zawsze, zmieniając właściciela razem z samochodem. Przede wszystkim, skoro wiesz, że dokument uległ zniszczeniu, lub zginął i mimo podejmowanych prób nie jesteś w stanie go znaleźć, możesz uzyskać wtórnik dokumentu. Do powstrzymania dowodu możesz również dołączyć w razie kontroli kartę kierowcy, jeśli ją oczywiście posiadasz.
W razie zgubienia lub zniszczenia karty pojazdu należy
Natychmiast udać się do właściwego Wydziału Komunikacji, gdzie należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika Karty. Do pisma dołącza się oświadczenie o utracie dokumentu, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, a także przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli karta uległa zniszczeniu, co spowodowało jej nieczytelność, bo na przykład zjadł ją pies, należy postępować podobnie, jak w przypadku zgubienia. Czyli, kierunek Wydział Komunikacji, pismo, oświadczenia i dowód rejestracyjny!
Może oczywiście zdarzyć się tak, że człowiek kupił auto i karta zginęła zaraz po podpisaniu umowy. Może zginęła, może ktoś ją ukradł. Trudno określić. Teoretycznie, bez karty pojazdu nie można zarejestrować samochodu. jednak ustawodawca przewidział takie zdarzenie losowe i mimo, że jest nieco trudniej, a wydanie wtórnika wymaga trochę więcej zachodu, to jednak można i uzyskać wtórnik, i przerejestrować auto na siebie.

Trudniej mają właściciele pojazdów, którzy zagubili kartę chwilę po zakupie samochodu.
Jeśli kartę zgubił nowy właściciel samochodu, który nie zdążył jeszcze dokonać formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu, będzie miał przed sobą więcej zmagań urzędowych. Możliwe jest też wydanie wtórnika w tej sytuacji. W urzędzie należy przedstawić wszystkie wymagane z rejestracją dokumenty, do tego należy złożyć zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy. Dzieje się tak ze względu na miejsce ostatniej rejestracji i równocześnie potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie. Często urzędnicy proszą też o zaświadczenie z policji potwierdzające utratę karty, na przykład kradzież.
Kiedyś karta pojazdu była dość kosztownym dokumentem. Na szczęście to się zmieniło na korzyść właścicieli samochodów rejestrowanych w naszym kraju pierwszy raz.
Wysokość opłaty za wydanie wtórnika karty pojazdu ustala minister do spraw transportu. Dlatego, niezależnie od miast, właściciel samochodu zapłaci w Wydziale Komunikacji zawsze tyle samo. Do 15 kwietnia 2006 roku, opłata za kartę pojazdu wynosiła 500 zł, jednak Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z dnia 17 stycznia 2006 roku uznał, że ta kwota jest niezgodna z przepisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Mają też wpływ przepisy Prawa o ruchu drogowym, dlatego od czasu wyroku obowiązuje opłata w wysokości 75 zł.

Zagubienie czy zniszczenie karty pojazdu to nie koniec świata i jak widać, można ją przy odrobinie zachodu odzyskać niedużym kosztem. Jednak… jak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć, i tak ważny dla samochodu dokument trzymać w bezpiecznym i świadomym miejscu. Tak, aby w chwili, gdy stanie się niezbędny, nie okazało się, że należy wyrobić wtórnik. Jednak teczka na dokumenty samochodu może być rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli zaś skupujesz samochód, pamiętaj o koniecznym wyrejestrowaniu auta, w tym samym urzędzie komunikacji.
Dodaj komentarz