Alkohol i jazda autem – czyli ile trzeźwiejemy po wypiciu kieliszka lub więcej?

Kieliszek alkoholu umieszczony przy kluczykach

Post dodany: w kategorii: porady.

Zbliża się czas świąt i zabawy karnawałowej, w tym okresie policja łapie najwięcej nietrzeźwych kierowców. Nie trzeba jednak pić przez całą noc, aby być pod wpływem. Ile trzeźwiejemy?

Ostatni drink przed 24 i myślisz, że może z samego rana wsiąść do auta? Jak się okazuje to, że dość wcześnie skończymy spożywać alkohol na przyjęciu czy imprezie rodzinnej, wcale nie musi oznaczać tego, że rano wstaniemy całkowicie trzeźwi. Nawet, gdy wydaje nam się, że już jesteśmy zdolni do jazdy, zamiast wsiadać za kółko powinniśmy najpierw zweryfikować rzetelnie swoje przypuszczenia. Co roku w okresie świąteczno-karnawałowym ginie w wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców nawet kilkadziesiąt osób. Zdarzeń jednak są setki. Jak nie stać się ich głównym bohaterem? Jak bezpiecznie poruszać się po drodze po zakrapianej nocy i kiedy wsiadać za kółko? Sprawdzimy w tym artykule.

Kierujący mężczyzna pojazdem osobowym, transport

Ile można wypić przed jazdą? – dopuszczalne stężenie w wydychanym powietrzu

Alkohol i jazda autem nigdy nie idą w parze. Nawet przy spożyciu jednego piwa, czy małej lampki wina, może się okazać, że stężenie alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu będzie większe niż dopuszczalne. Picie w aucie jest już całkowicie niedopuszczalne. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na drinki owocowe. Mogą one sprawić, że błędnie ocenimy swój stan trzeźwości. Doskonale smakujące, w których praktycznie nie czuć alkoholu mogą doprowadzić do mylnego stwierdzenia o trzeźwości. Pomimo że będzie nam się wydawać, że możemy prowadzić auto, może być wręcz przeciwnie, a o stanie upojenia alkoholowego możemy przekonać się dopiero w sytuacji krytycznej. Przekroczenie limitu alkoholu we krwi wiąże się nie tylko z poważnymi konsekwencjami od strony prawnej, (zatrzymanie karty kierowcy, a nawet prawa jazdy) ale przede wszystkim dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego, jak i nas samych.

Stan po użyciu alkoholu, a stan nietrzeźwości

Według polskiego prawa w stanie po użyciu alkoholu i stanie nietrzeźwości nie możemy:

  • prowadzić samochodu,
  • prowadzić kolumny pieszych,
  • jeździć wierzchem,
  • pędzić zwierząt.

Czym jednak różni się od siebie stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości? Stan po użyciu alkoholu oznacza, że we krwi mamy od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. W przypadku pomiarownia przy pomocy alkomatu, obecności alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3.

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila ( lub jest większa). A zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub ma jeszcze wyższą wartość.

W Polsce dopuszcza się prowadzenie auta, jeśli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi mniej niż 0,1 mg w 1 dm3.

 

Sprawdzanie stanu trzeźwości alkomatem

Jakie konsekwencje dla kierowcy?

Kierowca, który kieruje autem w stanie po spożyciu alkoholu popełnia wykroczenie wg art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń. Grozi mu za to kara aresztu i grzywny w wysokości nie niższej niż 50 złotych. W § 3 tegoż artykułu nadmienia się, iż osoba taka może zostać pozbawiona prawa do kierowania pojazdem w ogóle.

Jak to wygląda w praktyce – czyli ile trzeźwiejemy?

Przyjrzymy się najbardziej popularnym alkoholom – wódce, winie i piwie – oraz czasowi, jaki jest potrzebny na zmetabolizowanie ich poszczególnych ilości.

Po spożyciu:

  • 120 ml wódki,
  • lub 250 ml wina,
  • lub 700 ml piwa,

stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić 0.5 promila. Czas potrzebny do wytrzeźwienia to około 3 godzin.

Po spożyciu:

  • 240 ml wódki,
  • lub 500 ml wina,
  • lub 1400 ml piwa,

stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić 1 promil. Czas potrzebny do wytrzeźwienia to około 7 godzin.

Po spożyciu:

  • 360 ml wódki,
  • lub 750 ml wina,
  • lub 2100 ml piwa,

stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić 1.5 promila. Czas potrzebny do wytrzeźwienia to około 10 godzin.

Jak widać w miarę wzrostu ilości spożytego alkoholu, czas jaki potrzebny jest do wytrzeźwienia zwiększa się proporcjonalnie. Dzięki temu łatwo jest obliczyć, kiedy możemy siadać za kółko. Pamiętajmy jednak, że indywidualne wartości – zarówno dla czasu trzeźwienia, jak i wartości promili we krwi – zależne są od szeregu innych czynników. Dlatego podane tutaj należy je traktować orientacyjnie. Na to, czy możemy już bezpiecznie prowadzić auto wpływ będzie miała nie tylko ilość spożytego alkoholu, ale również nasza waga i płeć.

kieliszki z alkoholem

Jak obliczyć indywidualną wartość stężenia alkoholu we krwi?

Najpierw musimy obliczyć ile gramów alkoholu zawiera dany napój alkoholowy. Potrzebna będzie nam wartość ilości spożytego napoju alkoholowego, a także procent zawartości alkoholu, który danym drink posiada – jest on zawsze widoczny na opakowaniu. Na przykład, gdy spożyjemy 500 ml piwa (najbardziej popularna objętość), które jest 6%, wartość spożytego czystego alkoholu będzie wynosić 30 ml. Obliczamy to w bardzo prosty sposób: 500 ml x 0.06 = 30 ml. Takie obliczenia możemy wykonać dla każdego alkoholu, który spożywamy.

Gdy już znamy wartość spożytego przez nas alkoholu, kolejno musimy obliczyć, jak wpłynie on na konkretną osobę. Alkohol rozpuszcza się w płynach ustrojowych organizmu. Ich wartość będzie zależna od płci:

  • dla kobiet przyjmuje się 60% płynów ustrojowych w stosunku do całkowitej masy ciała,
  • dla mężczyzn przyjmuje się 70% płynów ustrojowych w stosunku do całkowitej masy ciała.

Przyjmijmy – na potrzeby przykładu – że kobieta waży 50 kg, a mężczyzna 70 kg. Masa płynów ustrojowych kobiety wynosi zatem 30 kg, mężczyzny 49 kg.

Posiadamy już wszystkie niezbędne dane, które pozwolą nam obliczyć liczbę promili znajdujących się w krwi osoby spożywającej alkohol. Teraz wystarczy, że podzielimy ilość spożytego alkoholu przez masę płynów ustrojowych i otrzymamy liczbę promili:

  • kobieta o wadze 50 kg, która spożyła 500 ml piwa, będzie miała we krwi 1 promil alkoholu,
  • mężczyzna o wadze 70 kg, który spożył 500 ml piwa, będzie miał we krwi 0,61 promila alkoholu.

Co wpływa na trzeźwość?

Jednak do poznania bardziej wiarygodnych danych na temat stanu upojenia alkoholowego, będą potrzebne nam również dane dotyczące:

  • wzrostu osoby spożywającej alkohol,
  • czasu jego spożywania,
  • czasu wchłaniania do organizmu,
  • przerw w piciu alkoholu.

Trudno jednak sądzić, że osoba, która była uczestnikiem zakrapianej imprezy będzie w stanie dokonywać po niej skomplikowanych obliczeń, jak również dokładnie pamiętać, kiedy i ile ostatecznie spożyła alkoholu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą wsiąść za kółko i mają wątpliwości co do swojego stanu, najlepiej jest wykonać test przy pomocy alkomatu. Jeśli nie posiadamy własnego, koniecznie powinniśmy udać się na posterunek policji. Wykonanie badania jest bezpłatne i widziane pozytywnie przez funkcjonariuszy, którzy doceniają odpowiedzialne podejście danej osoby do kwestii bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy możesz bezpiecznie prowadzić pojazd, pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić po pomoc drogową, która pomoże Ci w każdej sytuacji.

Piłeś? Zadzwoń po pomoc drogową!

Przyspieszenia czasu trzeźwienia – czy jest to możliwe?

Wbrew popularnym opiniom czasu trzeźwienia nie przyspieszy zimny prysznic i mocna kawa. Nie mamy co liczyć w tej kwestii również na witaminę C. Jeśli chcesz wsiąść za kółko sprawdź, czy jest do tego zdolny przy pomocy alkomatu.

Zobacz infografikę do tego wpisu. Kliknij tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *