Kontrolki na desce rozdzielczej

kontrolki na desce rozdzielczej

Post dodany: w kategorii: porady.

Sygnalizacja w formie niewielkich kontrolek na desce rozdzielczej samochodu ma zadanie informujące. Przestrzega kierującego przed potencjalnymi awariami i wskazuje na aktualny stan oświetlenia, stanu silnika czy funkcjonowania układu hamulcowego. Niektóre pojawiające się znaczniki wymuszają na kierowcy sprawdzenie rzeczywistego stanu pojazdu w celu zapobieżenia nieuchronnym awariom. Inne spełniają funkcję powiadamiającą, np. w kwestii uruchomionego oświetlenia. Co dokładnie oznaczają poszczególne kontroli na desce rozdzielczej i dlaczego kierowca musi posiadać wiedzę co do ich znaczenia?

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

Wśród najczęściej pojawiających się kontrolek na desce rozdzielczej można wymienić te, które dotyczą stanu oświetlenia pojazdu. Zielony reflektor z ukośnie skierowanymi promieniami światła oznacza, iż w pojeździe zostały uruchomione światła mijania. Strzałki kierunkowe, które aktywują się po przestawieniu drążka kierowniczego w jedną z wybranych pozycji, uruchamiają kierunkowskazy.

To znak, że inni uczestnicy ruchu drogowego zostali poinformowani o zamiarze zmienienia kierunku ruchu naszego pojazdu. Przednie światła przeciwmgielne, oznaczone również kolorem zielonym, dają znać, że uruchomiono reflektory zdolne przenikać przez gęstą warstwę mgły. Z kolei kontrolna przypominająca dystrybutor paliwowy informuje kierującego, że w pojeździe znajduje się niewielka ilość paliwa. To znak, by w niedługim czasie zjechać na stację benzynową w celu uzupełnienia baku.

Kolory kontrolek na desce rozdzielczej

Kolorystyka kontrolek informacyjnych nie wybiega poza ramy określone przepisami. Wyróżnia się trzy najważniejsze barwy znaczników: zielone, pomarańczowe i czerwone.

Te pierwsze mają przede wszystkim zadanie informujące. Powiadamiają kierującego o sytuacji faktycznej, która nie jest związana z jakimkolwiek problemem technicznym pojazdu. Oznacza to, że kontrolka w kolorze zielonym spełnia zadanie informatora, wskazującego na stan faktyczny, np. stanu oświetlenia pojazdu.

Kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej przyjmują barwę pomarańczową. Ostrzegają przed sytuacjami niecierpiącymi zwłoki, np. w kontekście dotankowania paliwa czy skontrolowania stanu powietrza w oponach. Mogą też zawiadamiać o nieprawidłowej pracy oświetlenia lub silnika.

Trzecią grupą kontrolek są te w kolorze czerwonym. Jeśli się pojawią, to oznacza, że kierujący ma bardzo duży problem z pojazdem. W takiej sytuacji holowanie w Warszawie przez 24 h jest najlepszym rozwiązaniem.

Żółte kontrolki w samochodzie

Żółte kontrolki na desce rozdzielczej mają przede wszystkim cechę ostrzegawczą. Wskazują, że z pojazdem dzieje się coś niedobrego i kierujący powinien podjąć działania mające na celu usunięcie zaistniałej usterki. Mogą sygnalizować niewłaściwy stan świec żarowych czy też awarię związaną z nieprawidłowym działaniem skrzyni biegów.

Wyświetlą się, jeśli poduszka powietrzna po stronie pasażera siedzącego z przodu zostanie dezaktywowana. Żółty silniczek może pojawić się wtedy, gdy wtrysk paliwa miewa jakiekolwiek problemy z właściwą pracą. Wlanie niewłaściwego paliwa również może być sygnalizowane poprzez zapalenie się właściwej kontrolki.

Czerwone kontrolki w samochodzie

Czerwona barwa kontrolek wyświetlających się na desce rozdzielczej daje znać, że z pojazdem dzieje się coś niewłaściwego. Znaczniki przekazują kierującemu informacje, które mają znaczący wpływ na działanie pojazdu mechanicznego. Mogą sugerować niewłaściwą pracę akumulatora, wysoką temperaturę płynu chłodniczego czy wysokie zużycie klocków hamulcowych. W przypadku pojawienia się czerwonej kontrolki na należy bezpiecznie zatrzymać pojazd w przepisowym miejscu i sprawdzić rodzaj awarii. W razie potrzeby może okazać się niezbędnym działaniem wezwanie pomocy drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *