Bez dobrego wzroku nie ma bezpiecznej jazdy

Badanie wzorku u okulisty

Post dodany: w kategorii: porady.

Jako kandydat na kierowcę musisz przejść obowiązkowe badania wzroku. Od ich wyniku będzie zależał czas, na jaki otrzymasz prawo jazdy. Nie chodzi tutaj o to, by kierowców z gorszym wzrokiem traktować jak ludzi gorszej kategorii. Bardziej  o to, by zadbać o ich bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.

Mężczyzna w okularach patrzy na samochód

Wzrok a kierowanie samochodem

Słabszy wzrok nie dyskwalifikuje człowieka jako kierowcy, natomiast powoduje, że sam zainteresowany powinien bardziej o ten narząd zadbać. Bez sprawnego wzroku nie ma sprawnego kierowcy, wzrok pozwala na dokładną analizę tego co dzieje się na drodze i podjęcie działań. Nieustannie powinniśmy być gotowi na właściwą, szybką decyzję i reakcję. To bardzo ważne z punktu widzenia kierowcy.

Percepcja wzrokowa pozwala na ostry, nie rozmywający się obraz, dobre widzenie obuoczne, właściwe rozpoznawanie barw. To również właściwe widzenie po zmierzchu oraz odpowiednia wrażliwość na olśnienie. To najczęstsza przyczyna wypadków, do których dochodzi po zmierzchu jest właśnie kurza ślepota, czyli słabe widzenie o zmierzchu, co powoduje gorszą ocenę odległości i prędkości poruszających się pojazdów.

Regularne badanie oczu to konieczność. Absolutna, gdy sam u siebie dostrzegasz, że twój wzrok się pogarsza. Niestety, lekkomyślność powoduje, że po drogach porusza się wielu kierowców, którzy już dawno powinni byli sprawdzić swój wzrok, takich, którzy powinni regularnie już go kontrolować. Każde pogorszenie wzroku powinno być alarmujące, widzenie nieostre, gorsze po zmierzchu, to powód, by sprawdzić wzrok.

Okulary powinny być dopasowane do potrzeb. Kształt oprawki nie musi być modny. Najważniejsze, aby zapewniał dobre pole widzenia. Do tego antyrefleksyjne powłoki na szkłach, które chronią nasze oczy przed świetlnymi refleksami,takimi jak słońce odbijające się od śniegu, od powierzchni mokrej ulicy czy od innego pojazdu.

Kierowca poruszający się autem w okularach

Przerwa w trasie podróży

Oczom należą się również przerwy w podróży. Kiedy ty prostujesz nogi, twoje oczy odpoczywają od skupienia wywołanego jazdą. Możesz pomóc mięśniom oka przez odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne. W jaki sposób? Zataczaj wzrokiem ósemki, patrz od góry do dołu, nie ruszając głową, tak samo spoglądaj raz w lewo raz w prawo. Pamiętaj też, że dobrym relaksem dla oka jest przymknięcie na chwilę powieki, a potem otwieranie i zamykanie na przemian.

Pamiętaj, że na niedowidzenie i gorszy wzrok możesz zacząć cierpieć w każdym wieku. Istnieje też teoria, że im jesteś starszy, tym szanse na to, że wzrok ulegnie pogorszeniu znacząco rosną. Im jesteś starszy, tym bardziej o wzrok powinieneś dbać, bo tylko wówczas jesteś kierowcą świadomym i odpowiedzialnym za innych użytkowników drogi.

Kierowca przerażony po wypadku drogowym

Nie ma częstszej przyczyny kolizji i wypadków drogowych niż słabszy wzrok. Z reguły sprawcy skarżą się, że nie widzieli, nie dostrzegli, nie zdążyli…  My wiemy, że czasem potrzebna jest błyskawiczna ocena sytuacji na drodze i równie szybka reakcja. Nie da się tego zrobić, jeśli się dostrzeże zagrożenie za późno lub wcale, a wtedy tylko jedynym wyjściem jest transport uszkodzonego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *