Bezpieczeństwo wsparte technologią

Kierownica samochodu marki Audi

Post dodany: w kategorii: porady.

Wiadomo, że żadna technologia nie ochroni nas od losowych przypadków. A jednak, w porównaniu z systemami bezpieczeństwa stosowanymi w autach 10 czy 15 lat wstecz, technika poczyniła ogromne postępy. Teraz nad bezpieczeństwem kierowców czuwa cała gromada elektronicznych systemów wspomagania bezpieczeństwa. Może w naszym kraju nie są to technologie spotykane na każdym kroku, ale patrząc na postęp, można sobie z łatwością wyobrazić czasy, kiedy kierowca będzie potrzebny tylko do zaprogramowania celu podróży.

Nowoczesna technologia w samochodzie, panel elektroniczny auta

 

Wyposażenie najnowszych samochodów

Współczesne samochody, opuszczające fabryki, to auta oszczędne, komfortowe, ale nade wszystko bezpieczne. I nie chodzi tu tylko o kontrolowane strefy zgniotu, czy wytrzymałą konstrukcję. Dziś nad bezpieczeństwem auta czuwa elektronika, której zadaniem jest zminimalizować ryzyko kolizji i czuwać nad wykrywaniem ewentualnych błędów ze strony kierowcy. Odpowiednie systemy czuwają nad tym, aby do kolizji i wypadków drogowych dochodziło jak najrzadziej, a skutki i straty były jak najmniejsze.

Do drobnych stłuczek i kolizji dochodzi najczęściej w ruchu miejskim. Łatwo się tutaj rozproszyć, odwrócić uwagę i zdekoncentrować. Auta poruszają się w bliskich odległościach, więc kiedy auto przed tobą gwałtownie hamuje, nie sygnalizuje manewru, to przy odrobinie nieuwagi kolizja gotowa. Zresztą, często nawet przy maksymalnym skupieniu po prostu nie masz czasu na właściwą reakcję w celu uniknięcia zderzenia.

W nowoczesnych autach na wyposażeniu znajduje się system awaryjnego hamowania, którego czujnik, umieszczony w górnej części przedniej szyby wykrywa przeszkody, które znajdują się na twoim pasie ruchu. System najpierw informuje kierowcę o możliwej kolizji, a później rozpoczyna awaryjne hamowanie. Hamując z pełną siłą, system albo ogranicza skutki zderzenia przez ograniczenie prędkości, albo pozwala uniknąć zderzenia.

Auta stojące w korku

 

Dla osób, którym sen z powiek spędza konieczność parkowania pojazdu w ciasnym miejscu, producenci stworzyli system automatycznego parkowania samochodu. Tego typu systemy przejmują kontrolę nad pojazdem w momencie, gdy wykryją odpowiednią do zaparkowania lukę na parkingu. Kierowca może wówczas operować pedałem gazu, hamulca oraz zmiany biegów. Auto parkuje samo, samo również może wyjechać z ciasnego parkingu. Inną innowacją jest system, który nie dopuszcza do staczania się pojazdów ze wzniesień, dzięki czemu osoby, którym trudność sprawia ruszanie pod górkę, mogą być spokojne.

Zaparkowe auta, parking

Samochodem poza miasto

Producenci dbają nie tylko o ruch w mieście. Wiele systemów elektronicznych w najnowszych samochodach dedykowanych jest dalszym wyjazdom. Systemy monitorujące niebezpieczeństwo kolizji innym pojazdem, pieszym, zwierzakiem czy inną przeszkodą znajdującą się na pasie ruchu. Systemy monitorowania sąsiedniego pasa ruchu, niesygnalizowanego przekroczenia linii, systemy, które mogą korygować tor ruchu twojego auta, utrzymując je na konkretnym pasie ruchu. Dodatkowo jest system monitorowania martwego pola, z dodatkowymi funkcjami, pozwalają na bezpieczne włączenie się do ruchu, bezpieczną zmianę pasa. Często, analizując odpowiednie parametry, systemy ostrzegają kierowcę o konieczności odpoczynku. W czasie trasy przypominają o przerwie w podróży.

Samochód jadący w nocy, auto w środku

Automatyczny tempomat z kolei pozwala nie tylko utrzymać stałą prędkość, ustaloną przez kierowcę, ale też dostosować odległość auta do pojazdów poruszających się przed nim. Jak to działa? Auto skutecznie hamuje i wraca do zaprogramowanej prędkości. Auta ostrzegają kierowcę przed miejscami, w których należy ograniczyć prędkość, czy to odczytując dane z map nawigacyjnych. Panel też odczytuje znaki drogowe, których kierowca mógł nie zauważyć. Jazda samochodem niedługo może naprawdę ograniczyć się do wpisywania punktów w programie sterującym autem. Pytanie, czy takie auta dadzą nam radość i frajdę płynącą z prowadzenia samochodu? Czy na czas podróży będzie można zamówić film i popcorn? Czy to nie będzie zbyt nudne? Przydatne funkcje elektronicznych drogowych pomocników mogą być ciekawe, ale wielu z nas po prostu lubi prowadzić.

Jeśli zainteresował Cię temat, zajrzyj również do artykułu nt. auto gadżetów zwiększających bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *