Gadżety do samochodu zwiększające bezpieczeństwo

Wyposażenie apteczki samochodowej

Post dodany: w kategorii: porady.

Każda osoba posiadająca lub użytkująca samochód, która pokonuje każdego miesiąca setki kilometrów, z pewnością zdaje sobie sprawę, że podczas podróży może być narażona na liczne niebezpieczeństwa. Wówczas z pewnością przydadzą się gadżety samochodowe podnoszące poziom bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym na rynku opcjom, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży.

Zdrowie jest najważniejsze

Gadżetem, który z pewnością poprawi nasze poczucie bezpieczeństwa jest dobrze wyposażona apteczka. Na wstępie warto zaznaczyć, że powinna się ona znajdować w bezpiecznym, ale łatwo dostępnym miejscu. Na nic nam się nie przyda apteczka wyposażona najlepiej na świecie, ale schowana pod stertą innych przedmiotów na samym dnie bagażnika. Po pierwsze w takiej apteczce powinny znaleźć się materiały opatrunkowe jak plastry, gaza i bandaże, chusty trójkątne, bandaże elastyczne. Obok materiałów opatrunkowych powinny znaleźć się środki dezynfekujące. W tej roli świetnie sprawdzi się tradycyjna woda utleniona. Koniecznie należy pamiętać też o nożyczkach, które pozwolą przeciąć plastry, bandaże lub ubranie rannego w razie potrzeby. Podczas udzielania pierwszej pomocy ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny i zadbania o swoje bezpieczeństwo, dlatego też warto włożyć do apteczki przynajmniej jedną parę rękawiczek lateksowych oraz maskę do sztucznego oddychania.

 

akcesoria pierwszej pomocy

Z pewnością przydadzą się też dwustronne koce termiczne, przydatne zarówno w przypadku przegrzania, jak i wyziębienia organizmu. Do apteczki nie ma sensu pakować leków, gdyż podawanie ich bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne.

W razie pożaru

Kolejnym bardzo istotnym gadżetem, którego posiadanie w aucie jest wymagane przez polskie prawo, jest gaśnica. Na rynku dostępne są następujące typy gaśnic:

  • A –można nią gasić palące się ciała stałe, np. papier, drewno, gumę. .
  • B – umożliwia gaszenie cieczy i ciał stałych, które topią się w wyniku kontaktu z bardzo wysoką temperaturą, czyli np. smołę, polietylen, benzynę, oleje i rozpuszczalniki.
  • C – można nią gasić gazy palne, np. propan, metan i acetylen.
  • D – służy gaszenia metali palnych, np. uranu, magnezu i sodu.
  • E – można jej użyć do gaszenia palących się urządzeń, które znajdują się pod napięciem.
  • F –można nią gasić np. tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne.
gaśnice

W samochodach używane są najczęściej gaśnice o kategorii BC, warto jednak też zaopatrzyć się w gaśnicę o kategorii A, gdyż wewnątrz samochodu znajduje się wiele elementów wykonanych z gumy. Konieczne jest także regularne sprawdzanie ważności gaśnicy. Dzięki temu będziemy pewni, że nasza gaśnica jest gotowa do użycia, a dodatkowo nie będzie nam groził mandat.

W razie awarii

Jak wiadomo, samochód to tylko maszyna. Zdarza się, że nawet nasz najbardziej niezawodne auta potrafią odmówić posłuszeństwa w środku podróży. Zawsze jest ryzyko awarii lub złapania gumy. Wówczas trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli zjechać na pobocze i wymienić koło lub poczekać na pomoc drogową, która oferuje usługi wulkanizacji w trasie. Wtedy musimy zapewnić sobie i naszemu autu widoczność. Oczywiście posiadanie trójkąta jest niezbędne, ale można też dać się zobaczyć innym uczestnikom ruchu w inny sposób. Wówczas kierowca, który wymienia koło lub sprawdza stan techniczny auta, powinien założyć kamizelkę odblaskową. To tak niewielki szczegół, a czasem może uratować życie. Osoba ubrana w kamizelkę odblaskową jest widoczna ze znacznie większej odległości niż osoba ubrana w zwyczajny strój.

lewarek

Podczas awarii samochodu z pewnością przyda się także latarka i lewarek. Dzięki temu w przypadku mniejszych awarii będziemy mogli poradzić sobie sami, bez konieczności wzywania pomocy drogowej.

W razie wypadku

Wypadek jest oczywiście sytuacją, której każdy kierowca i pasażer chciałby uniknąć. Niestety jednak wypadki się zdarzają i często nie mamy na to wpływu.

 

kierowca załamany po wypadku

Wówczas przydają się gadżety mające na celu pomoc w wydostaniu się z uszkodzonego samochodu. Takim gadżetem jest np. nóż do przecinania pasów. Pas umożliwia przecięcie pasów i wydostanie się z auta po wypadku. W tym celu przyda się także z pewnością młotek do zbijania szyb samochodowych. W związku z tym, że dla osłabionego i rannego człowieka mogą one stanowić prawdziwą przeszkodę, młotek umożliwia zbicie jej i wydostanie się na zewnątrz. Coraz częściej producenci wprowadzają na rynek gadżety, które łączą w sobie te dwa narzędzia. Na pierwsze rzut oka wyglądają na składany nóż, ale np. rączka tego noża jest narzędziem służącym do wybijania szyb. Dzięki temu oszczędzamy miejsce w aucie, a mamy jednocześnie dwa narzędzie, które mogą nam uratować życia w tracie wypadku.

Bezpieczeństwo na co dzień

Wbrew pozorom o bezpieczeństwo powinniśmy dbać na każdym kroku, a właściwie na każdym kilometrze naszej trasy. Dlatego też zamiast trzymać w jednym ręku komórkę (co jest z resztą niezgodne z prawem!) lepiej zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący lub słuchawkę bluetooth. Współczesna technika wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort. Jednak pamiętajmy, że w życiu zdarzają się różne sytuację i czasem trzeba wykonać lub odebrać pilny telefon. Wówczas zawsze mieć lepiej możliwość skorzystania ze słuchawki bezprzewodowej. Podobnie z uchwytem na telefon, który pozwoli na śledzenie nawigacji na poziomie wzroku, a nie ciągłe zerkanie do dołu. Dzięki temu można bardziej skupić się na drodze, zwłaszcza gdy się jej dokładnie nie zna. W bezpiecznej i komfortowej jeździe pomagają także okulary przeciwsłoneczne, które pozwalają prowadzić auto nawet przy dużym nasłonecznieniu. Rażące słońce może doprowadzić np. do nie zauważenia pieszego na poboczu lub świateł hamowania samochodu jadącego przed nami. Jak wiadomo w takich sytuacjach czasem od nieszczęścia dzielą nas ułamki sekund. Dzięki takim drobnym szczegółom można poprawić komfort jazdy, który także ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *