Brak OC sprawcy kolizji

Notowanie szkód, które zostały spowodowane kolizją

Post dodany: w kategorii: porady.

Jazda bez ważnej polisy OC to ryzyko. Na pewno, jako sprawca kolizji lub wypadku drogowego, nie unikniesz kary i finansowych konsekwencji, które mogą okazać się znacznie wyższe, niż koszt wykupu polisy. Trzeba też pamiętać, że pech, to pech, więc czasem przykry w skutkach może okazać się nieszczęśliwy splot okoliczności. Jako poszkodowany w wypadku, spowodowanym przez sprawcę nie posiadającego polisy OC, możesz uzyskać odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczeniowy Fundusz gwarancyjny wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez kierowców bez ważnej polisy OC. Niekiedy zajmuje to nieco więcej czasu,potrzebne jest też dokładne przygotowanie dokumentacji, tak, by uzyskać świadczenie w adekwatnej wysokości. Dzięki UFG kierowca, który stał się ofiarą kogoś, kto nie wykupił ubezpieczenia OC, nie ponosi dodatkowych strat.

spisywanie oświadczenia na masce auta

Następstwa kolizji drogowej

Do UFG można złożyć wniosek za pośrednictwem ubezpieczyciela, z którym masz podpisaną własna polisę. Dzięki temu usprawnia się proces likwidacyjny. W przypadku, gdy starasz się o zadośćuczynienie za doznane obrażenia, do wniosku musisz dołączyć dokumentację medyczną, wszystkie wyniki badań, konsultacji i wszystkie dokumenty, które pozwolą ocenić wyliczony uszczerbek na zdrowiu, ocenić rozmiary szkody i określić wysokość odszkodowania. Możesz tu również ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy rehabilitację, a także,  w oparciu o szacunki wyliczone wraz z pracodawcą, o utracone przez czas rehabilitacji wynagrodzenie za pracę, czyli dochodu. Nieważne tu jest, czy pracujesz na umowę o pracę, zlecenie czy umowę o dzieło.

Kolizja drogowa, zderzenie dwóch aut

Brak aktualnego ubezpieczenia OC

W przypadku, gdy ucierpiało twoje mienie, czyli auto, osoba, z której winy do uszkodzeń doszło, zobowiązana jest do pokrycia kosztów naprawy. Jeśli sprawca nie miał aktualnej polisy OC, składasz odpowiedni wniosek do UFG, za pośrednictwem którego otrzymasz odszkodowanie. Masz tutaj możliwość wyboru sposobu likwidacji szkody. Po pierwsze, możesz wybrać wariant kosztorysowy, gdzie rzeczoznawca opracowuje kosztorys, na podstawie którego wypłacane jest odszkodowanie, a naprawa wykonywana jest na własną rękę przez właściciela pojazdu. Po drugie, możesz wybrać wariant bezgotówkowy, czyli warsztatowy, gdzie wstawiasz auto do warsztatu. Mechanik zatem dokonuje wyceny naprawy i tę wycenę przedstawia UFG. W przypadku gdy nie masz pakietu assistance możesz też starać się o zwrot kosztów. Czynnikiem może być z holowanie auta, zmniejszenie jego wartości rynkowej czy z tymi poniesionymi na auto zastępcze. O te świadczenia możesz ubiegać się z polisy AC, o ile masz ją wykupioną, lub UFG.

 

Sprawca wypadku lub kolizji nie pozostaje bezkarny. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na pewno będzie ubiegał się o zwrot wypłaconego odszkodowania, do tego dojdzie kara grzywny za brak polisy. Nie wspominamy o odpowiedzialności cywilnej i karnej….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *