Silnik zgasł, a auta nie można ponownie uruchomić. Zatrzymujesz się na poboczu, a inni kierowcy oferują swoją pomoc. Czy Twoje auto można holować? Czy wiesz jak to zrobić, aby nikomu nic się nie stało i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego? Wiesz z jaką prędkością jechać i jakich świateł używać? Nie? To sprawdź.
Każdemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, w której będzie musiał holować auto. Jest wiele przyczyn przez, które auto odmawia posłuszeństwa i nie możemy go odpalić m.in. zatankowanie niewłaściwego paliwa, uczestnictwo w kolizji albo uszkodzenie małego czujnika, który w skuteczny sposób unieruchomi auto. Niestety musisz holować auto. Wiesz jak zrobić to bezpiecznie? Niewiedza może słono kosztować- mandat i punkty karne. Lepiej tego unikaj!
Dowiesz się tutaj:
- kiedy można holować auto i jak się przygotować.
- jakich aut nie wolno holować.
- co potrzebujemy do holowania samochodu.
- w jaki sposób holować samochód.
- przepisy holowania.
- w jaki sposób holować samochód dostawczy.
Kiedy można holować auto i jak się przygotować?
Przed holowaniem trzeba upewnić się co do sprawności auta. Powinno ono mieć sprawny układ kierowniczy, hamulcowy i światła. Niestety jeśli coś jest uszkodzone zmuszeni będziemy wezwać lawetę. Pamiętać należy, że samochód holujący nie może być lżejszy od holowanego. Auto z mniejszym silnikiem, może nie poradzić sobie z holowaniem większego samochodu. Dlatego SUV może holować Matiza, lecz niestety Matiz nie da rady SUVowi.
W jakich sytuacjach przyda się holowanie?
-
- auto po kolizji– uszkodzony zderzak, drzwi, bagażnik (elementy blacharskie)
- zerwanie paska wieloklinowego– odpowiada za pracę alternatora
- z przegrzanym lub zatartym silnikiem- brak oleju w silniku
- auto z uszkodzoną cewką zapłonową– pojazd szarpie
- awaria czujnika- może uniemożliwić uruchomienie silnika
- zatankowano niewłaściwe paliwo
Uszkodzona stacyjka, gdzie prowadzenie auta bez kluczyka w niej staje się niemożliwe, zbite światła, niedziałający układ kierowniczy- to powody, które uniemożliwiają holowanie auta. Warto znać jednak zasady holowania auta.

Holowanie auta- najbezpieczniej wezwać lawetę
Jakich aut nie wolno holować?
Nie należy holować:
-
- samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Niektórzy producenci dopuszczają holowanie, ale tylko na krótkich odcinkach inaczej koszt naprawy samochodu wzrośnie do kilku tysięcy.
- samochodów hybrydowych i elektrycznych
- aut z zawieszeniem pneumatycznym i hydropneumatycznym. Jeśli nie działa auto to samochód również nie ustawi się na odpowiedniej wysokości.
- samochodów z napędem na dwie osie- chyba, że istnieje możliwość wyłączenia napędu na jedną oś.
- żadnych aut na autostradzie– za każdym razem musimy wezwać lawetę.
Kupując jeden z takich samochodów musimy liczyć się z tym, że z każdą awarią i nie odpaleniem silnika skazani będziemy na przyjazd lawety.
Elementy potrzebne do holowania.
Na wyposażeniu każdego samochodu powinno być koło zapasowe w przypadku gdy zejdzie powietrze z innego koła. Dodatkowo ważnymi elementami są też apteczka i gaśnica. Warto też pamiętać, aby mieć w aucie linkę holowniczą oraz trójkąt ostrzegawczy.
- Linka holownicza- długość 4-6 m. w kolorach biało- czerwonych.
- Trójkąt ostrzegawczy- odblaskowy trójkąt ustawiany za zepsutym samochodem
- Sztywny hol- maksymalna długość to 3 m.
Auto holownicze może posiadać stałe ucho holownicze znajdujące się w tylnym zderzaku auta. Do niego przyczepiamy linkę holowniczą. Jeśli auto nie posiada takiego ucha na stałe znajdziemy go w zestawie do zmiany koła. Miejsce do zamocowania ucha holowniczego znajduje się pod zaślepką, którą należy nacisnąć lub podważyć.
Auto holowane musi mieć zamontowany w widocznym miejscu trójkąt ostrzegawczy. Powinien on być zamontowany na tylnej szybie. Zgodnie z przepisami trójkąt powinien być umieszczony po lewej stronie auta.
Montujemy ucho holownicze w przednim zderzaku, a do niego przywiązujemy linkę holowniczą.
W samochodzie holowanym i holującym włączamy światła mijania.
NIE WOLNO włączać świateł awaryjnych oraz świateł do jazdy dziennej (“długich”).
Kierowcy ustalają znak jakim będą się porozumiewać między sobą, gdyby wystąpiły jakieś problemy w trakcie holowania.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.
Jak holować auto.
- Kierowca auta holowniczego powinien w pierwszej kolejności ruszyć bardzo powoli, bez szarpnięcia.
- Linka holownicza musi być napięta przez cały czas (kontroluje to kierowca auta holowanego)
- Kierowcy muszą wybrać drogi o najmniejszym natężeniu ruchu, aby nie utrudniać jazdy pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.
- Na drogach wielopasmowych trzeba poruszać się prawym pasem, aby ułatwić przejazd pozostałym kierowcom.
- Sygnalizowanie momentu skrętu dotyczy obu kierowców.
- Ważna jest kontrola przejść dla pieszych, aby żaden z przechodniów nie wszedł pomiędzy auta.
Dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń jesteśmy w stanie uniknąć stłuczki, potrącenia pieszego czy innych uszkodzeń auta. Warto jechać powoli i bezpiecznie dbając o odpowiednie oznaczenie i oświetlenie samochodów podczas holowania.
Holowanie- przepisy
Przepisy dotyczące holowania jasno określają, że:
- trzeba poruszać się z prędkością do 30 km/h w terenie zabudowanym, poza terenem zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi do 60 km/h.
- w pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca, który posiada uprawnienia do kierowania tym samochodem.
- oba samochody muszą być połączone ze sobą w taki sposób, aby podczas holowania nie uległy rozłączeniu.
- połączenie między samochodami używając linki może wynosić 4-6 m., połączenie sztywne wynosi maksymalnie 3 m.
- nie wolno holować aut z niesprawnymi hamulcami oraz niesprawnym układem kierowniczym.
- nie wolno holować aut na autostradzie.

Auto dostawcze- najtrudniejsze do holowania
Jak holować samochód dostawczy.
Samochód dostawczy holuje się w inny sposób niż samochód osobowy. Producenci aut ciężarowych mają osobne instrukcje do aut przeznaczone dla firm, które zajmują się holowaniem. W każdej instrukcji opisane jest, który z układów (pneumatyczny, mechaniczny, hydrauliczny, elektryczny) trzeba rozłączyć lub podłączyć, aby podczas holowania nie uszkodzić pojazdu.
Specjalne holowniki są używane do holowania aut dostawczych, które używają tylko i wyłącznie sztywnego holu do aut dostawczych.
Jeśli auto posiadało naczepę lub przyczepę, musi ona zostać odholowana drugim holownikiem. Zabronione jest holowanie także auta osobowego, które posiada przyczepę.
Każdy kierowca powinien znać zasady holowania samochodu. Nie wiemy podczas jakie podróży może się przydać ta wiedza. Pewnego dnia możemy sami jej potrzebować, a innym razem sami możemy komuś pomóc w trudnej sytuacji.
Holowanie to niewątpliwie niebezpieczny, trudny i męczący proces. Warto zatem wezwać pomoc drogową. Zrobią to szybciej, bezpieczniej a my unikniemy dodatkowego stresu.
Dodaj komentarz