Kolizja drogowa – co zrobić?

kolizja drogowa

Post dodany: w kategorii: porady.

Niestety, czasami na drodze spotykają nas przykre sytuacje, które niekoniecznie wynikają z naszej winy. Kolizje drogowe to codzienność na polskich drogach. Co zrobić, gdy taka sytuacja przydarzy się właśnie nam?

Kolizja drogowa, czym właściwie jest?

Warto potrafić odróżnić kolizję od wypadku. Często popełniamy błąd, zamiennie posługując się tymi pojęciami. Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nie ma osób poszkodowanych, ani rannych, ani zabitych. W takim przypadku zniszczeniu mogą ulec jedynie pojazdy lub np. elementy infrastruktury drogowej. Kolizją nazywamy również te zdarzenia, których uczestnicy doznali obrażeń, ale związany z nimi czas pobytu w szpitalu lub samodzielnego dochodzenia do zdrowia nie przekroczył 7 dni.

W większości przypadków jednak na skutek kolizji uszkodzone zostają przedmioty. Jeśli dojdzie do kolizji, jej uczestnicy samodzielnie mogą przestawić pojazdy w bezpieczne miejsce, tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu i także po to, aby droga była przejezdna.

Co zrobić, jeśli jesteś uczestnikiem kolizji drogowej?

Przede wszystkim warto zachować spokój i ocenić, jakie starty zostały poniesione w wyniku zdarzenia. Jeśli wina ewidentnie leży po jednej stronie uczestnika kolizji, wówczas wzywanie policji nie jest konieczne. Oczekiwanie na jej przyjazd może okazać się bardzo czasochłonne, a jeśli uczestnicy kolizji są zgodni co do wersji wydarzeń, szybszym sposobem na załatwienie sprawy jest spisanie oświadczenia sprawcy. Skorzystają z tego obydwie strony – sprawca nie otrzyma mandatu, z kolei poszkodowany w szybszy sposób będzie mógł uzyskać odszkodowanie.

Jak napisać takie oświadczenie? Do wyboru mamy dwa sposoby. Możemy zarówno skorzystać z gotowego formularza, albo zrobić to samodzielnie. Przede wszystkim należy zacząć od zebrania danych osobowych obydwu stron uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Mowa tu o takich podstawowych danych jak imię, nazwisko, nr pesel, nr dokumentu tożsamości oraz nr prawa jazdy. Warto zauważyć, że osoba, która w danym momencie kierowała pojazdem może nie być jego właścicielem. W takim przypadku należy to odnotować i wpisać także dane osoby, która jest właścicielem auta. Sporządzając takie oświadczenie nie można zapomnieć o wskazaniu dokładnie, gdzie doszło do zdarzenia, a także należy podać dokładną godzinę i oczywiście datę.

Należy też zawrzeć, jakie pojazdy brały udział w kolizji, tj. m.in. ich markę, nr rejestracyjny czy nr VIN. W oświadczeniu obowiązkowo trzeba również wskazać, kto jest sprawcą zdarzenia, a następnie uzupełnić oświadczenie o dane polisy tej osoby, nie zapominając o numerze polisy i nazwie ubezpieczyciela. Z sporządzonym oświadczeniu trzeba dokładnie opisać całe zdarzenie, opisać wszelkie zniszczenia powstałe na skutek stłuczki (mowa tu nie tylko o zniszczeniach pojazdów, ale również rzeczy, które były w środku, a także infrastruktury drogowej, np. znaku drogowego). Jeśli do zdarzenia doszło w obecności świadków, to wówczas należy wpisać ich dane. Tak sporządzone oświadczenie sprawcy kolizji musza podpisać obie strony zdarzenia, a jeśli byli świadkowie, to nie może zabraknąć też ich podpisów. Z odpowiednio spisanym oświadczeniem możemy udać się do ubezpieczyciela sprawcy lub dostarczyć mu je drogą pocztową. Warto również zorganizować sprawną pomoc drogową celem odholowania uszkodzonego pojazdu.

Kolizja na parkingu, co zrobić?

Nieszczęśliwe zdarzenia mają miejsce nie tylko na drodze – często dochodzi do nich także na parkingach. Samo sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji nie różni się od tego, gdy do kolizji doszło na drodze. Możemy wypełnić formularz, lub samodzielnie stworzyć taki dokument. Jeśli już po zdarzeniu zobaczysz, że Twoje auto jest np. porysowane, możesz, jeśli oczywiście to możliwe, domagać się udostępnienia nagrania z kamer monitoringu.

Jeśli z kolei to Ty jesteś sprawcą, możesz albo zostawić kontakt do siebie, a jeśli do zdarzenia doszło na terenie np. galerii handlowej, możesz poprosić o wydanie komunikatu i prośbę o przyjście właściciela pojazdu.

Kolizje drogowe nie są rzadkością. Dobrze wypełnione oświadczenie sprawcy pozwoli nam zaoszczędzić stresu, a jednocześnie w szybki sposób będziemy mogli uzyskać środki na pokrycie kosztów naprawy. Warto wozić w swoim samochodzie wzór takiego oświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *