Nie marnuj swojego czasu – jak skutecznie unikać korków w Warszawie

widok na centrum Warszawy miasta z lotu ptaka

Post dodany: w kategorii: porady.

Warszawa jest jedną z najbardziej zakorkowanych światowych metropolii a poruszając się na co dzień w stołecznym ruchu samochodowym marnujesz rocznie kilkadziesiąt a nawet kilkaset godzin. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, dzięki któremu dowiesz się jak sprawnie poruszać się po Warszawie i jak skutecznie unikać największych korków.

Jak unikać korków w Warszawie – najlepsze tricki

Liczba zarejestrowanych w Warszawie samochodów osobowych z roku na rok rośnie i już dawno przekroczyła milion. Do tego należy doliczyć nawet kilkaset tysięcy pojazdów, którymi poruszają się osoby nie mieszkające na stałe w stolicy ale w niej pracują a także ruch turystyczny i tranzytowy. Według oficjalnych statystyk na 1000 mieszkańców Warszawy przypada trzy razy więcej samochodów niż na 1000 mieszkańców Nowego Jorku. Zwiększająca się liczba samochodów na warszawskich drogach w naturalny sposób przekłada się na coraz większe korki, w których spędzamy coraz więcej czasu. Codzienna jazda stołecznymi ulicami może być naprawdę uciążliwa i odbierać tygodniowo wiele cennych godzin, które moglibyśmy spożytkować w znacznie bardziej przyjemny lub konstruktywny sposób. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych tricków i porad, dzięki którym unikniesz stania na najbardziej zatłoczonych ulicach i zyskasz bezcenny czas.

auta w korku nocą
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

Nasz poradnik pomoże Ci w sprawnym poruszaniu się po stołecznych drogach 

Zainstaluj aplikację która śledzi natężenie ruchu

Najpewniejszym i najprostszym sposobem na omijanie największych korków w stolicy jest włączanie w smartfonie aplikacji śledzących natężenie ruchu ulicznego za każdym razem gdy siadamy za kierownicą. Dzięki tego typu aplikacjom na bieżąco możesz kontrolować sytuację na drogach i korzystać z proponowanych, szybszych alternatywnych tras. Aplikacje śledzą natężenie ruchu w czasie rzeczywistym i natychmiast, gdy tylko pojawi się taka możliwość zaproponują nam mniej zatłoczoną drogę. Najbardziej popularne aplikacje umożliwiające śledzenie korków dostępne są dla smartfonów działających na wszystkich dostępnych systemach operacyjnych w związku z tym każdy może z nich korzystać. Takie aplikacje pokażą Ci również skróty, mniej uczęszczanymi, bocznymi drogami dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu.

Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie, trzymanie telefonu w rękach podczas jazdy może mieć tragiczne skutki. Warto zaopatrzyć się w uchwyt samochodowy do smartfona, dzięki któremu korzystanie z aplikacji nawigacyjnych będzie znacznie bardziej przyjemne i bezpieczne.

kierowca w aucie w korku
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

Korzystanie ze standardowej nawigacji samochodowej nie umożliwi nam sprawnego omijania korków, polecamy korzystanie z aplikacji na smartfona dzięki którym szybciej dotrzesz do celu

Sprawny i płynny styl jazdy = eliminacja powstawania korków

Ogromne korki na warszawskich ulicach wynikają głównie ze zwiększającej się liczby samochodów, stłuczek i wypadków czy robót drogowych. Nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować, ale płynnym i zdecydowanym stylem jazdy możemy w pewnym stopniu ograniczyć ich powstawanie. Często kierowcy dojeżdżając do skrzyżowania z drogą uprzywilejowaną zatrzymują całkowicie pojazd w celu ocenienia, czy mogą włączyć się do ruchu. Tymczasem, jeśli oceniliby czy przejazd jest wolny tylko zwalniając kilkanaście metrów wcześniej, nie musieliby zatrzymać samochodu, przejazd byłby płynny i sprawny a co za tym idzie nie tworzyłyby się korki.

Kolejnym błędem popełnianym nagminnie przez kierowców na warszawskich skrzyżowaniach jest wjazd na nie bez uprzedniego upewnienia się, czy będą mieli możliwość zjechania z nich. Taki widok bardzo często można zaobserwować na stołecznych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Warto pamiętać, iż według obowiązujących przepisów kodeksu drogowego zakazuje się wjazdu na skrzyżowanie w przypadku, w którym nie można z niego zjechać. Natomiast spod świateł na zielonym starajmy ruszać się jak najsprawniej i jak najbardziej dynamicznie, dzięki czemu zwiększymy płynność ruchu i umożliwimy przejazd większej liczbie kierowców.

Kolejnym zachowaniem na drodze, które przyczynia się do powstawania korków jest nieprzemyślane zmienienie pasów ruchu. Decydując się na zmianę pasa w ostatnim możliwym momencie i zmieniając go nagle zmuszamy kierowców jadących za nami do przyhamowania. Następstwem jest zwalnianie pojazdów jadących za nami, aż w końcu któryś zmuszony jest zahamować a w rezultacie dochodzi do powstawania korka.

W 2019 roku wprowadzone zostały regulacje prawne, które nałożyły na kierowców obowiązek tzw. “jazdy na zamek”. Warto o tym pamiętać i stosować się do obowiązujących przepisów, dzięki którym jazda przebiega płynniej i nie dochodzi do powstawania długich korków. Oprócz obowiązujących przepisów warto pamiętać o kulturze jazdy, która decyduje o płynnym, sprawnym ruchu a także bezpieczeństwie.

dłoń na skrzyni biegów
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

Dzięki wysokiej kulturze jazdy przyczyniamy się do płynniejszej jazdy na drogach

Obwodnica Warszawy

Do zmniejszenia natężenia ruchu w Warszawie z pewnością przyczyni się finalizacja budowy obwodnicy. Planowana długość ekspresowej obwodnicy Warszawy to 85 km, na chwilę obecną do użytku oddano 43,7 km. Aktualny stan budowy dróg w Warszawie i całym województwie mazowieckim możesz śledzić na rządowej stronie GDDKiA.

Ścisłe centrum? skorzystaj z komunikacji miejskiej!

Czasami najprościej jest pozostawić samochód na parkingu przed ścisłym centrum miasta i na dalszy etap podróży przesiąść się np. do tramwaju, autobusu czy metra. Decydując się na korzystanie z komunikacji miejskiej w centrum Warszawy jesteś w stanie zaoszczędzić sporo czasu a przy okazji zadbasz o środowisko. Mamy świadomość, iż podróżowanie samochodem niesie ze sobą znacznie większy komfort i nie zachęcamy do porzucenia auta na rzecz transportu publicznego. Warto jednak pamiętać, iż doraźnie takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu a także stresu związanego z jazdą po zatłoczonym centrum i poszukiwaniem wolnego miejsca parkingowego.

dziewczyna w metrze
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

Czasami warto przesiąść się do metra…

Podsumowując, zachęcamy do sprawdzania bieżącego stanu natężenia ruchu w aplikacjach dzięki którym będziesz mógł korzystać ze skrótów i mniej uczęszczanych tras. Warto pamiętać również, iż przepisową, kulturalną jazdą jesteśmy w stanie sami zminimalizować w pewnym stopniu powstawanie korków na warszawskich ulicach. Zachęcamy także do skorzystania z usług naszej firmy, dzięki naszemu długoletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie udzielić profesjonalnej pomocy nawet na najbardziej zatłoczonych, stołecznych drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *