Wlałem benzynę do diesla – co zrobić?

Benzyna do diesla

Post dodany: w kategorii: porady.

Sytuacja, w której wlewamy do silnika niewłaściwe paliwo na pewno może się przydać i pewnie nie jedna osoba się z tym problemem zetknęła. Co więc zrobić w momencie, gdy dojdzie do zatankowania niewłaściwego paliwa? Jak się zachować w sytuacji, w której wleje się benzynę do diesla, czy uruchamiać silnik, jak wyczyścić bak, co zrobić, by auto ponownie doprowadzić do stanu umożliwiającego normalne użytkowanie takiego samochodu.

Zatankowanie złego paliwa – co będzie się działo?

Jeśli dojdzie do zmieszania benzyny z dieslem skutki jakie się pojawią będą uzależnione od tego jaka ilość benzyny do diesla się dostanie. Jeśli ktoś nie zauważy problemu i próbuje uruchomić silnik to już na tym etapie mogą pojawić się problemy. Jeśli nawet silnik się uruchomi to bardzo szybko zaczniemy odczuwać objawy, które świadczyć będą o uszkodzeniach.

Benzyna zadziała w tej sytuacji tak jak rozpuszczalnik i dlatego gorsze będzie smarowanie, w krótkim czasie dojdzie do uszkodzeń mechanicznych między innymi takich elementów jak układ wtryskowy, filtr paliwa a nawet cały silnik może być uszkodzony.

Czy uruchamiać silnik po zatankowaniu benzyny do diesla

Jak się zachować, gdy dojdzie do tego, że wleje się złe paliwo i do diesla trafi benzyna? W pierwszej kolejności trzeba zachować spokój i nie uruchamiać silnika. Im szybciej się zorientujemy, że popełniliśmy błąd tym oczywiście lepiej. Osoby, które zauważą błąd jeszcze przy dystrybutorze na pewno są w lepszej sytuacji. Jeśli nie doszło do uruchomienia silnika rozwiązaniem będzie opróżnienie układu i płukanie baku. Zrobić to można samodzielnie albo oddać auto w ręce specjalistów. Pojawiają się także stacje, które robią taką usługę na miejscu, jeśli takiej możliwości nie będzie trzeba odprowadzić auto na lawecie do mechanika.

Większy problem pojawi się w momencie, gdy dojdzie do uruchomienia silnika. Wtedy już czyszczenie baku i całego układu nie wystarczy. do wymiany będzie filtr paliwa, przewody i do płukania wtryskiwacze, co już będzie generowało spore koszty. Dlatego tak istotne będzie to, by jednak nie doszło do uruchomienia silnika po wlaniu benzyny do diesla.

Jak wyczyścić zbiornik paliwa bez wyjmowania?

Skoro już wiadomo, że najlepiej będzie nie uruchamiać silnika to trzeba jeszcze zastanowić się jak wyczyścić bak, by można było faktycznie wrócić do jazdy samochodem bez obaw o konsekwencje wlania złego paliwa. Jeśli chce się tego dokonać bez wyjmowania baku, ale w pełni profesjonalnie trzeba będzie udać się do warsztatu, gdzie zadaniem tym zajmą się specjaliści. Na początek trzeba starannie wypompować złe paliwo z baku, z pomocą specjalisty będzie można dokonać tego bez obaw o ewentualne uszkodzenia. Jeśli chodzi o samo czyszczenie baku to przebiega ono w formie płukania baku specjalnym środkiem chemicznym, który usuwa pozostałości tego paliwa. Po właściwym wyczyszczeniu baku będzie można oczekiwać, że wlanie właściwego paliwa pozwoli bez problemu użytkować samochód. Warto również jest pomyśleć o wezwaniu pomocy drogowej, która może nasze auto odholować.

Podsumowując jeśli ktoś wlał złe paliwo na pewno nie powinien panikować, natomiast ważne będzie to, by zachować spokój i podjąć takie działania, dzięki którym będzie można przywrócić samochód do sprawności. Jeśli tylko silnik nie był zapalony po wlaniu złego paliwa to wydaje się, że problem okaże się mniej niebezpieczny niż mogłoby się to na początku wydawać. Czyszczenie zbiornika przyniesie właściwe efekty i ponownie bez problemu będzie można korzystać z samochodu. A jednocześnie przy kolejnej wizycie na stacji na pewno będzie się bardziej uważnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *