Zepsuty samochód na drodze – co zrobić w takiej sytuacji?

zepsuty samochód na drodze

Post dodany: w kategorii: porady.

Awaria samochodu na drodze zdarza się bardzo często i prawie dla każdego kierowcy jest to stresująca sytuacja. Jak poradzić sobie podczas usterki? O czym warto pamiętać?

Włączenie świateł awaryjnych

Używanie świateł awaryjnych jest konieczne w przypadku kiedy stwarzamy na drodze niebezpieczeństwo dla innych pojazdów (tak jak w przypadku awarii samochodu). Niezależnie od tego jaka jest pogoda lub pora dnia włączenie świateł awaryjnych to pierwsza czynność jaką powinniśmy wykonać po zatrzymaniu uszkodzonego pojazdu na poboczu. Przycisk świateł awaryjnych znajduje się z przodu po lewej stronie od kierowcy i oznaczony jest czerwonym trójkątem.

Po jego naciśnięciu światła uruchamiają się i nadają sygnał w sposób ciągły. Warto wiedzieć, że w przypadku braku energii w akumulatorze światła awaryjne mogą nie działać. Także zbyt długie korzystnie z nich na drodze może doprowadzić do rozładowania. Jeśli więc mamy problem z elektrycznością, a warunki nie są zagrażające bezpieczeństwu warto nie używać ich w ogóle lub włączyć je tylko do momentu ustawienia trójkąta ostrzegawczego, aby nie pogłębić usterki.

Zawsze warto pamiętać również aby zatrzymać samochód w miejscu w miarę możliwości bezpiecznym, tak aby nie utrudniać ruchu innym autom oraz nie stwarzać dla siebie zagrożenia. Co daje nam włączenie świateł awaryjnych?  Przede wszystkim, dzięki nim jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze oraz dajemy innym kierowcom wyraźny sygnał z jakiego powodu nasz samochód jest unieruchomiony. Dodatkowo jeśli oczekujemy na przyjazd pomocy drogowej lub policji to właśnie one ułatwiają lokalizację naszego auta. Kiedy jest już tak, że zepsuty samochód na drodze nie chce się uruchomić to zdecydowanie pomoc drogowa z Ursynowa w przypadku miasta Warszawy jest ważnym kontaktem.

Ubranie kamizelki odblaskowej

Jest to czynność bardzo ważna, szczególnie jeżeli zamierzamy wykonywać dodatkowe czynności w okolicy pojazdu wieczorem lub gdy warunki atmosferyczne są złe. Kamizelka odblaskowa sprawia, że możemy bezpiecznie przemieszczać się po poboczu mając pewność, że inni kierowcy nas widzą.

Dzieje się tak, ponieważ kamizelka odblaskowa są wykonane z materiałów dzięki którym wzrasta odległość z jakiej jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu. Dzięki niej nie narażamy się na ryzyko potrącenia przez inny samochód oraz nie stwarzamy zagrożenia dla ruchu. Charakterystyczny ubiór sprawia również, że pomoc szybciej może określić nasze położenie, ponieważ wyróżniamy się na drodze.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego trzeba wykonać niezależnie od tego czy pojazd znajduje się na terenie zabudowanym czy niezabudowanym. Przy ustawianiu trójkąta ostrzegawczego warto pamiętać o odległości w jakiej powinien znajdować się on od unieruchomionego pojazdu.

Dystans ten powinien wynosić od trzydziestu do pięćdziesięciu metrów. Należy pamiętać, że trójkąt ostrzegawczy musi znajdować  się w wyposażeniu każdego samochodu, a za jego brak podczas kontroli drogowej grozi kara do 500 zł. Za niezastosowanie go na drodze w sytuacji, kiedy zepsuty pojazd stoi w zabronionym miejscu również możemy zostać ukarani mandatem w kwocie 150 zł oraz jedynym punktem karnym.

Pamiętajmy, że gdy będziemy w stolicy to w momencie awarii naszego pojazdu na pewno holowanie w Warszawie przez 24h jest zawsze  gotowa do przyjazdu. Właśnie dlatego bardzo ważną sprawą jest aby zawsze mieć przy sobie numer do służb drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *