Jeśli kupujesz samochód od sprzedawcy krajowego, musisz wiedzieć, jakie sztuczki może zastosować. Ponadto konieczne jest przerejestrowanie pojazdu, ubezpieczenie, przegląd. Przy zakupie auta sprowadzanego formalności jest znacznie więcej. To również kosztowniejszy zakup. Dowiedz się, co zrobić, aby nowy samochód cieszył cię niezawodnością.
Zanim wsiądziemy za kierownicę, jako pełnoprawni właściciele samochodu, czeka nas kilka formalności. Szczególnie jest to ważne, gdy nasz samochód został przywieziony z zagranicy. Nie każdy przygotowany jest na kosztowne i długotrwałe działania. Warto, zatem wiedzieć, co zrobić, aby czas od zakupu do pełnej radości maksymalnie się skrócił, a sprawy były załatwione sprawnie.
Przygotuj odpowiednią dokumentację
Jeśli twój samochód zarejestrowany jest w Polsce, musisz otrzymać od sprzedającego odpowiednie dokumenty:
- umowę kupna-sprzedaży lub fakturę
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym
- dowód ubezpieczenia samochodu z OC
- kartę pojazdu
Szczególnie przeglądy są niezmiernie ważne, bowiem bez badania technicznego samochód nie może poruszać się po drogach. Oznaczałoby to, że zakupiony samochód musiałbyś zawieść do warsztatu, na przegląd, na lawecie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku braku ważnego OC.
Ponadto bardzo ważne jest sprawdzenie numerów VIN z dokumentacją. Niestety to furtka dla oszustów, którą dosyć często próbują wykorzystać dla osiągnięcia własnych korzyści.
Jeśli jednak samochód zakupiony jest poza granicami Polski, zakup wymaga uiszczenia opłat manipulacyjnych, akcyz, opłat recyklingowych i odprawy celnej. Kupujący, w przypadku zakupu samochodu niezarejestrowanego w Polsce musi otrzymać od sprzedającego dokumenty:
- umową kupna-sprzedaży lub fakturę
- wyrejestrowanie samochodu z kraju pochodzenia
- potwierdzenie opłat: akcyzy, cła i recyklingu
- potwierdzenie uiszczenia opłaty VAT 25
- dowód badania technicznego
- tłumaczenie wszystkich dokumentów samochodu z języka kraju pochodzenia na polski
Szczególnie ważna jest umowa kupna-sprzedaży. Wymaga ona podpisu osoby bezpośrednio zbywającej, niezależnie, z jakiego kraju pochodzi kupowane auto. Jeśli ominiemy tę kwestię, możemy mieć problemy przy opłaceniu podatku oraz dochodzeniu swoich praw przy np. wyjściu na jaw istotnych wad ukrytych samochodu.
Tak przygotowany pakiet pozwala na wystąpienie do urzędu o tymczasowy dowód rejestracyjny, który pozwoli na przeprowadzenie badania technicznego samochodu, jego ubezpieczenie oraz późniejsze wydanie dokumentów stałych i zezwolenia na jazdę na terenie kraju.
Lepiej kupować na fakturę
Wiele osób zastanawia się, czy kupując samochód, szczególnie w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy. W takim wypadku warto kupić go na fakturę, czy z tradycyjną umową kupna-sprzedaży.
Odpowiadamy więc, że jeśli sprzedający wystawi fakturę, zwalnia ona nas z konieczności opłaty podatku. Jeśli zaś zakup zakończony jest umową kupna-sprzedaży. Mamy 14 dni na wizytę w Urzędzie Skarbowym i opłatę PCC w wysokości 2% wartości samochodu.
Co ważne, nie warto zaniżać faktycznej wartości zakupionego samochodu. O ile uda nam się obniżyć kwotę PCC, o tyle możemy mieć problemy przy dochodzeniu swoich praw. Jeśli zaś po spisaniu nieprawidłowej faktury wyjdą na jaw wady samochodu. Ponadto Urząd Skarbowy, szacując nominalną wartość samochodu, sam może naliczyć wysokość PCC i obciążyć nas karą za próbę oszukania skarbu państwa.
Ubezpieczenie jest koniecznie
Kupując samochód, musimy mieć jego ubezpieczenie. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, bez ważnego dokumenty nowo zakupiony samochód można wozić, co najwyżej na lawecie.
Jeśli samochód nie ma ubezpieczenia
Jeśli samochód nie ma ważnego dokumentu można zawszeć, nawet telefonicznie, krótkotrwałą umową z dowolnym agentem. Polisa ma 30 dni ważności i pozwala na wybór ostatecznego ubezpieczyciela OC.
Jeśli samochód ma ważną polisę
Jeśli kupione auto jest ubezpieczone, sprzedający powinien fakt zbycia samochodu zgłosić do swojego agenta. Kupujący natomiast może:
- zawrzeć nową polisę
- przedłużyć dotychczasową polisę
Zarejestrowanie zakupionego samochodu to największe wyzwanie
Na przerejestrowanie samochodu ustawodawca przewidział 30 dni. Czynność wymaga skompletowania wszystkich dokumentów, uiszczenia opłat i udania się do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania kupującego.
Oczywiście, przy rejestracji, oprócz dokumentów i potwierdzenia wpłat, trzeba mieć z sobą stare tablice rejestracyjne, które zostaną wymienione na nowe. Wraz z nimi kupujący otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny.
Zostanie on wymieniony na dokument stały po upływie 30 dni od wizyty w Wydziale. Przy odbiorze wymagane jest okazanie
- aktualnego ubezpieczenia samochodu
- dokumentów potwierdzających ważne badania techniczne
- dowodu tymczasowego
Od momentu otrzymania dowodu rejestracyjnego, nowo zakupiony samochód jest w stu procentach nasz.
Dodaj komentarz