Transport motocykla – co należy wiedzieć na jego temat?

holowanie motocykla

Post dodany: w kategorii: porady.

Każdy motocyklista prędzej czy później spotyka się z potrzebą przetransportowania swojej maszyny. Przyczyny mogą być różne – nagła awaria na drodze lub kupno używanego pojazdu, który wymaga gruntownego remontu to najczęstsze z nich. Jakie informacje na temat przewożenia motocykla są szczególnie przydatne?

Ile kosztuje holowanie motocykla?

Koszt transportu motocykla jest uzależniony od kilku czynników. Jeśli potrzeba przewiezienia maszyny wynika z jej awarii, ważne jest, czy kierowca posiada ubezpieczenie assistance. Ten rodzaj polisy jest dobrowolny i nie wszyscy motocykliści decydują się na jej wykupienie u ubezpieczyciela. W przypadku posiadania polisy assistance, można liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej, która polega na naprawieniu motocykla na miejscu, a gdy jest to niemożliwe, odholowaniu go do najbliższego warsztatu.

Wielu kierowców jednak decyduje się na wykup podstawowej, obowiązkowej wersji ubezpieczenia, która nie zapewnia wsparcia assistance. W takim przypadku kierowca jest zdany na ofertę prywatnych firm, które zajmują się holowaniem motocykli. W tej sytuacji cena może zależeć od rodzaju pojazdu, który będzie przewoził maszynę oraz długości trasy. Najpopularniejszą metodą transportu motocykla są busy do 3,5 tony. Mniej powszechną, ale czasem stosowaną jest metoda przewożenia motocykla na przyczepce.

Ceny holowania motocykla na krótszych trasach są wyższe niż w przypadku tras długich. Podróż o dystansie do 100 km to przeważnie koszt od 2 do 4 zł za 1 km. Cena może być zależna od regionu i obecnych kosztów paliwa, które ulegają sporym wahaniom. Warto wspomnieć, że w przypadku bardzo krótkich tras przewoźnik może oczekiwać od klientów stałej stawki – np. 100 – 150 zł. Wiąże się to z niską opłacalnością holowania na kilkukilometrowych dystansach. Gdy trasa do przebycia wynosi powyżej 100 km, łatwiej jest negocjować stawkę.

Holowanie motocykla na dystansie przekraczającym 100 km kosztuje przeciętnie ok. 2 zł za kilometr. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba przewiezienia maszyny w zupełnie inną część kraju, są duże szanse na wynegocjowanie stawki poniżej 1,50 zł za przejechany kilometr. Warto wspomnieć, że skuteczna pomoc drogowa w Warszawie również oferuje takie usługi jak holowanie motocykla w nagłych przypadkach.

Transport motocykla – kiedy będzie potrzebny

Przewiezienie motocykla może być niezbędne w różnych okolicznościach – tych bardziej i tych mniej przyjemnych. Do tych drugich zalicza się przede wszystkim sytuacja, w której maszyna uległa awarii, miała kolizję z innym pojazdem lub uczestniczyła w wypadku bez udziału innych uczestników ruchu drogowego. W takich sytuacjach bardzo często zdarza się, że motocykl nie nadaje się do dalszej jazdy lub kierowca jest w kondycji niepozwalającej na kierowanie pojazdem.

Transport motocykla będzie potrzebny również w przypadku zakupu nowej maszyny, nieposiadającej jeszcze tablic rejestracyjnych. To zdecydowanie najprzyjemniejsza okoliczność, jaką można sobie wyobrazić w odniesieniu do transportu motocykla. Częstą sytuacją jest również zakup używanej maszyny, której stan techniczny jest niepewny. Jeśli nowy właściciel ma do pokonania znaczną odległość, zdecydowanie dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnej firmy do przewozu pojazdu i poddanie go gruntownemu przeglądowi przed jazdą testową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *