Ruch drogowy a rowerzyści

Jazda rowerem

Post dodany: w kategorii: porady.

Mamy pełnię sezonu rowerowego i pełnię sezonu wypadkowego z udziałem rowerzystów. W Warszawie na początku sierpnia 2016 rozpędzony Ford wjechał w grupę rowerzystów, w wyniku czego śmierć i obrażenia poniosło kilka osób. Siedząc bezpiecznie za kierownicą samochodu, kierowca zapomina, że rowerzysty nie chronią blachy i poduszki powietrze, że każde uderzenie przez rozpędzony samochód może być tym ostatnim.

Ruch rowerzystów na drodze

Tymczasem każdy kierowca powinien pamiętać, że zobowiązany jest respektować prawa rowerzystów na drodze:

  • poruszając się przejazdem dla rowerzystów powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe
  • ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który jedzie prosto po jezdni, pasem ruchu dla rowerów w momencie, w którym kierowca zamierza skręcić w drogę poprzeczną
  • na drodze dla rowerów to rowerzyści mają pierwszeństwo i samochód musi im ustąpić pierwszeństwa
  • samochody nie mogą wyprzedzać bezpośrednio przed i na przejeździe dla rowerów
  • kierowca samochodu nie może wjeżdżać między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Jako, że najwięcej wypadków ma miejsce podczas niewłaściwie przeprowadzanego manewru wyprzedzania, to bardzo istotna jest odległość od wyprzedzanego rowerzysty, motocykla, motoroweru lub pieszego – wynosić powinna co najmniej metr.

 

Wyznaczona ścieżka rowerowa na ulicy

 

Również rowerzyści muszą przestrzegać przepisów, które nakłada na nich kodeks drogowy. Respektowanie tych norm to nie tylko kultura wspólnego korzystania  z dróg publicznych, ale też zwiększenie dbałości o własne bezpieczeństwo. Rowerzysta ma obowiązek stosować się do przepisów drogowych, znaków i sygnałów drogowych oraz do poleceń osoby kierującej ruchem. Absolutnie nie wolno jeździć rowerem po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, a także nie wolno jeździć rowerem rozmawiając przez telefon trzymany w ręce. Rowerzysta powinien jedną ręką trzymać kierownicę, a nogi mieć na pedałach. Po drogach publicznych rowerzyści powinni poruszać się “gęsiego”, jeden za drugim. A przede wszystkim rower powinien być sprawny, posiadać sprawny hamulec, być odpowiednio oznaczony odblaskowymi światłami pozycyjnymi i odpowiednio oświetlony do jazdy nocą.  Powinien również posiadać sygnał dźwiękowy. Rowerzysta nie musi, ale powinien posiadać  kask chroniący głowę, oraz kamizelkę odblaskową, która uwidacznia go w mroku.

 

Rowerzysta jadący ścieżką rowerową

Ścieżka dla pieszych a jazda rowerem

Poruszając się po ścieżce lub pasie dla rowerów, to rowerzysta ma pierwszeństwo. Zaś w sytuacji, gdy porusza się w uzasadnionych przypadkach po chodniku, to rowerzysta zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Musi on poruszać się powoli i ustępować pieszym. Chodnik jest dla pieszych z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  • warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni
  • chodnik biegnący wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość dla samochodów wynosi ponad 50 km/h ma więcej niż 2 metry szerokości. Na jezdni nie ma wyznaczonego pasa ruchu dla rowerów
  • rowerzysta ma pod opieką dziecko do 10 lat samodzielnie poruszające się swoim rowerem

 

Znak kierowany do rowerzystów

 

Pokonując przejście dla pieszych rowerzysta powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić rower. Sto złotych mandatu może zapłacić rowerzysta, który jedzie bez uzasadnienia chodnikiem i przejeżdża rowerem przez przejście dla pieszych.

Nade wszystko jednak piesi, rowerzyści, jak i kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się na drodze. Dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *