O czym pamiętać przed daleką podróżą?

daleka podróż

Post dodany: w kategorii: porady.

Jazda autem to dla wielu przyjemność, a dla innych wyzwanie. Jednak każdy, kto planuje długą podróż, powinien się do niej odpowiednio przygotować. W przypadku dłuższej trasy warto zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, które pomogą w razie potrzeby. Tylko co wziąć do auta przed podróżą? Jak jechać, aby było bezpiecznie? Co zrobić w razie awarii samochodu na trasie?

Co zabrać do auta przed podróżą?

Przed długą podróżą autem, należy sprawdzić, czy samochód jest wyposażony w niezbędne elementy. Koniecznością jest gaśnica, która w razie wypadku może uratować życie. Nie można zapomnieć o kamizelce odblaskowej, która umożliwia wyjście z samochodu w sytuacji awaryjnej na autostradzie. Niezbędny jest także trójkąt, który trzeba postawić na drodze w przypadku postoju spowodowanego awarią samochodu. Prawo polskie nie nakazuje posiadania apteczki w samochodzie, jednak jest to element, który warto mieć w swoim samochodzie w trakcie dalekiej podróży.

Poza powyższymi przedmiotami warto pomyśleć o samym komforcie podczas podróży. Bez wątpienia należy wyposażyć się w wodę oraz pożywienie, które przydadzą się na wypadek pragnienia lub głodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ może pomóc uniknąć osłabnięcia. Wiele osób w podróż zabiera tabletki na ból głowy — to dobry pomysł, ponieważ może uratować w przypadku złego samopoczucia.

Jak jechać bezpiecznie?

Bezpieczna jazda to przede wszystkim ta, która jest zgodna z przepisami ruchu drogowego. Nie należy przekraczać dopuszczalnej prędkości. Nawet jeśli kierowcy wydaje się, że szybsze tempo może znacznie skrócić podróż, nie warto ryzykować wypadkiem na drodze. Koniecznością jest zachowanie ostrożności i skupienie podczas jazdy. Dlatego kierowca powinien być wypoczęty, kiedy zaczyna wyprawę.

Wiele osób zmęczonych jazdą sięga po kawę czy energetyka, ponieważ kofeina potrafi pobudzić. Nie jest to zły pomysł, jednak należy pamiętać, że senność ustępuje jedynie na jakiś czas, a następnie może się pojawić ze zdwojoną siłą. Dlatego przed podróżą konieczny jest sen.

Podczas jazdy nie należy korzystać ze słuchawek. Trzeba zachować ostrożność, a do tego przyda się każdy zmysł.

Nagła awaria pojazdu na trasie

Niestety, zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, w których na drodze dochodzi do różnego rodzaju awarii. Taka sytuacja zawsze jest problemem dla kierowcy i trzeba mieć na uwadze to, że awarie mogą się przytaić. Długa podróż zwiększa ryzyko, dlatego warto wykonać przegląd przed jazdą.

Jedną z częstszych awarii jest przebita opona. W takiej sytuacji zazwyczaj można bezproblemowo wymienić koło. Niezbędne jest koło zapasowe, klucz oraz lewarek. Należy pamiętać, że jeśli do wypadku dojdzie na autostradzie, koniecznością jest odblaskowa kamizelka, bez której nie można wyjść z auta. Również w takich momentach usługi lawetą będą jak najbardziej wskazane.

Zdarzają się sytuacje, w których silnik się przegrzewa lub brakuje oleju. Dlatego warto mieć w bagażniku olej i płyn do chłodnicy. Po uzupełnieniu płynów samochód wraca do sprawności.

Jeśli samochód ma awarię, która uniemożliwia dalszą jazdę, konieczne może być wezwanie lawety. W niektórych przypadkach dalsza jazda nie może być kontynuowana. Wtedy kierowca lawety odwozi samochód w wyznaczone przez kierowcę miejsce. Należy wziąć pod uwagę, że taka opcja jest bardzo kosztowna. Często podczas ubezpieczania samochodu można wybrać opcję, która pozwala na wezwanie lawety od ubezpieczyciela, w ramach OC.

Długie podróże samochodem bywają wyczerpujące. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do jazdy. W razie awarii nie należy panikować, a myśleć racjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *