Naklejka na szybie samochodu – jak ją usunąć ?

naklejka na szybie samochodu

Post dodany: w kategorii: porady.

W poniższym artykule dowiesz się dlaczego obecnie nie ma wymogu posiadania naklejki na przedniej szyby. Przedstawimy również kilka sposobów, które pomogą Ci się jej pozbyć.

Naklejka na przedniej szybie – dlaczego nie trzeba jej mieć

Od wielu lat w Polsce podczas rejestracji zakupionego samochodu, zarówno nowego jak i używanego, mieliśmy obowiązek naklejenia na przednią szybkę naklejki z zapisanym na niej numerem rejestracyjnym auta. Komu kiedykolwiek przyszło ją wymienić – wie jak wiele problemów i nerwów mogło to przynieść.

Od czwartego września 2022 roku naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym na przedniej szybie samochodu nie jest już wymagana. Nie jest już również wydawana poprzez Wydział Komunikacji podczas rejestracji auta, tak jak to było do tej pory. W takim przypadku nowe auta z salonu są ich całkowicie pozbawione, a z aut używanych możemy je w całości usunąć bez żadnych konsekwencji.

Po zmianach w przepisach, które weszły w życie właśnie 4 września – te naklejki nie niosą ze sobą już żadnej wartości. Oznacza to, że unikniemy jednej z opłat, która dotychczas była obowiązkowa. Pod kątem naklejonych już naklejek możemy je usunąć, ale mogą również zostać niezmiennie w tej samej formie. Jeżeli komuś nie przeszkadza, może więc ją zostawić. Z kolei osoby, których denerwuje ta naklejka i w niewielkim stopniu ogranicza widoczność, powinny usunąć ją jak najszybciej.

Podczas ewentualnej kontroli nie dostaniemy więc mandatu zarówno wtedy jak naklejka pozostanie na przedniej szybie, jak i wtedy kiedy zostanie z niej odklejona. Kiedyś obowiązkowy był zakaz jazdy pojazdem oraz wezwanie holowania z Warszawy jeśli w tym miejsce nastąpiła kontrola drogowa.

Jeżeli chciałbyś ją zdjąć, ale skutecznie odwodzi Cię od tego wizja męczeniem się z jej odklejeniem – z pewnością zainteresuje Cię dalsza część artykułu. Zdziwisz się jak łatwo można się pozbyć tego problemu.

Sposoby na usunięcie naklejki z szyby samochodu

Właściwości i samo ułożenie szyby jest już nieco problematyczne. Dokładając do tego naklejkę i dość mocny klej – faktycznie na pierwszy rzut oka zadanie wydaj się niezwykle trudne. W wielu takich sytuacjach cały proces kończył się pozostawieniem na szybie resztek folii oraz kleju, które wyglądają nieestetycznie.

Do skutecznego usunięcia naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby samochodu można wykorzystać opalarkę lub mocną suszarkę do włosów. Oczywiście w jednej i drugiej sytuacji cel jest jeden, a więc nagrzanie szyby. Dodatkowym atutem ku temu będzie oczywiście pora letnia, gdzie temperatury same w sobie sięgają niemalże każdego dnia ponad 30 stopni Celsjusza. Starajmy się nagrzewać szybę równomiernie, powinno to potrwać co najmniej kilka minut.

Do usuwania naklejki, na rozgrzanej już powierzchni możemy wybrać żyletkę, scyzoryk lub skrobak do szyb. Musisz zachować szczególną ostrożność, aby przypadkowo nie uszkodzić, zarysować szybę. Naklejkę staraj się zdzierać powoli, jeżeli tylko masz taką możliwość to najlepiej łapiąc ją z dwóch stron. W przypadku dalszych problemów warto raz jeszcze powrócić do kroku z nagrzewaniem szyby suszarką bądź opalarką.  Jeśli w jakimś przypadku nasza szyba ulegnie uszkodzeniu to pamiętajmy, że nie możemy się takim autem poruszać. Właśnie w takich momentach pomoc drogowa Warszawa błyskawicznie taki pojazd przewiezie do serwisu.

W przypadku gdyby na szybie utrzymywały się pozostałości kleju i folii – usuniesz je szmatką nasączoną na przykład benzyną bądź zmywaczem do paznokci. Alternatywą może być również użycie rozpuszczalnika.

Kolejnym sposobem jest użycie samej żyletki, która w wielu przypadkach może być skutecznym i jedynym narzędziem potrzebnym do usunięcia niechcianej naklejki. Niezwykle ważna jest tutaj jednak precyzja i powolne działanie z wyczuciem, aby w żadnym stopniu nie uszkodzić szyby.

Możemy spróbować również przetrzeć powierzchnie naklejki mokrą ściereczką, a następnie obficie nałożyć na nią WD40. Pozostawmy go na około 20 minut. Następnie skrobaczką bądź żyletką powinniśmy rozpocząć proces odklejania naklejki. Możemy również wezwać pomoc drogową z dzielnicy Mokotów, aby zrobili to za nas.

Jak widzisz sposobów na łatwiejsze i bezstresowe usunięcie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby samochodu jest wiele, dzięki czemu możesz wybrać formę, która najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu raz na zawsze pozbędziesz się skutecznie problemu i będziesz mógł cieszyć się dalszą jazdą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *