Nadchodzi jesień, czas zadbać o auto

Jazda samochodem przez las, jesień

Post dodany: w kategorii: porady.

O samochód trzeba dbać zawsze, nie tylko wówczas, gdy nadchodzi lato czy zima. Jednak pory roku są wyznacznikiem tego, że samochód trzeba przygotować na zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki temu łatwiej uniknie się przykrych niespodzianek.

Bezpieczne opony na jesień

Piękna jesień może rozleniwiać, ale jesień to nieuchronna zmiana pogody na gorsze. Dobrze zadbać o auto, dopóki mamy ciepłe i w miarę długie dni. Przede wszystkim trzeba zadbać o ogumienie. Jazda po dziurawych i wyboistych drogach mocno daje im się we znaki, najeżdżanie na krawężniki również ma wpływ na zmiany ciśnienia w kołach, co koniecznie trzeba skontrolować i wyrównać. Przy temperaturze opadającej poniżej 7 stopni Celsjusza koniecznie trzeba zmienić opony na zimowe, aby nie dać się zaskoczyć nagłym opadom śniegu. Wiadomo, że jazda po śniegu na letnich oponach to wyzwanie, które często kończy się kolizją lub stłuczką.

Opony samochodowe, w tle jesien

 

Poprawne funkcjonowanie nadwozia

Kolejna rzecz, którą koniecznie trzeba sprawdzić, to stan nadwozia i uszczelek w samochodzie. Nadwozie trzeba skontrolować pod kątem ognisk korozji i ewentualnych uszkodzeń powłoki, które koniecznie trzeba zabezpieczyć. Uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb trzeba dokładnie wyczyścić, najlepiej wodą z mydłem i zabezpieczyć preparatem silikonowym lub glicerynowym. Te, które pokryte są sproszkowanym welurem trzeba umyć i w krytycznych miejscach zabezpieczyć sprayem silikonowym. Zadbane uszczelki na pewno nieco powstrzymają napływ wilgoci do wnętrza samochodu.

Mężczyzna, mechanik spoglodający na auto, diagnoza stanu

 

Dobra widoczność w aucie

Wycieraczki i szyby, a zwłaszcza szyba czołowa, powinny zostać sprawdzone równie dokładnie. Szyba przede wszystkim umyta z owadów i ich pozostałości. Można tutaj użyć specjalnego preparatu do usuwania owadów, pamiętając jednak, by nie używać środków, które w kontakcie z płynem do spryskiwaczy będą się mazać po szybie. Pióra wycieraczek, o ile nie są popękane i wyszczerbione, bo takie nadają się tylko do wymiany, należy dokładnie umyć środkiem z dodatkiem alkoholu. Aluminiowe trzpienie, na których osadzone są wycieraczki, należy zabezpieczyć przed utlenianiem smarem teflonowym, nie używając do tego tłustego smaru, do którego przywiera brud i unieruchamia wycieraczki. Jeśli na trzpieniu widać szarawy osad, należy przemyć go wcześniej preparatem bezacetonowym lub sprayem elektrycznym.

Widok przedniej szyby samochodu, uruchomione wycieraczki
Ogólna diagnoza funkcjonowania samochodu

Zaglądając pod maskę, nie zapomnij o skontrolowaniu styków kabli elektrycznych. Należy tu wyczyścić i zakonserwować styki, również klemy akumulatora i skrzynkę bezpieczników. Elementy, na których pojawił się szary nalot, należy oczyścić i zabezpieczyć sprayem do elektryki, a skrzynkę bezpieczników wyczyścić z brudu i zalegającego kurzu, wiążącego wilgoć, która może być przyczyną poważnych problemów. Tutaj też dobrze wymienić płyn do spryskiwaczy, z letniego na zimowy. Nie wolno o tym zapomnieć, gdyż zamarznięty płyn może zniszczyć bezpowrotnie pompkę spryskiwaczy, która jest stosunkowo drogim elementem. To również dobry moment na wymianę oleju w silniku, dzięki czemu mniej będą się zużywać elementy silnika, odpalanego na zimnie. Równocześnie z wymianą płynu silnikowego należy wymienić filtry.

Mężczyzna sprawdzający przewody silniku samochodowego

Przed zimą należy dobrze oczyścić kanały wentylacyjne. Odkurzyć je i zdezynfekować. Również wyloty powietrza znajdujące się pod deską rozdzielczą i pod fotelami. Przy okazji wymienić filtr pyłkowy, który po lecie pełen jest brudu i kurzu. Kurz pochłania wilgoć, która z filtra dostaje się do wnętrza samochodu. Dobrze też czasem uruchomić klimatyzację, dzięki której szybko osuszysz wnętrze samochodu.

Podświetlony panel/kokpit samochodu osobowego

 

Pamiętajmy, że niezagrożona jazda jest najważniejsza i dlatego powinniśmy dbać o to, czym się poruszamy. Mało informacji? Sprawdź również nasz artykuł: Jak wesprzeć bezpieczeństwo technologią. Serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *