Laweta z ubezpieczenia

laweta z ubezpieczenia

Post dodany: w kategorii: porady.

Sytuacje awaryjne dotyczące samochodu zawsze przysparzają jego właścicielowi wiele stresu, a co dopiero kiedy jakiś wypadek wydarzy się za granicami swojego kraju. Konieczność holowania pojazdu to nie tylko dużo stresu, ale także i ogromne koszty. Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę własnym autem pomyśl wcześniej o odpowiednim zabezpieczeniu się przed najczarniejszym scenariuszem. Dowiedz się jakie ubezpieczenie przyda cię się w takiej wyprawie i kto pokrywa ewentualne koszty holowania.

Laweta z ubezpieczenia – kiedy i w jakich sytuacjach?

To kiedy potrzebna jest pomoc lawety nie zdziwi żadnego kierowcy. Najczęściej o przyjazd pomocy drogowej lub właśnie lawety prosi się, kiedy dochodzi do awarii silnika, awarii akumulatora lub, gdy pojawiły się problemy powiązane z układem przeniesienia napędu i kół. Są to tego rodzaju usterki, które bardzo trudno jest usunąć na własną rękę, a nawet i mało który specjalista byłby w stanie im zaradzić bezpośrednio na miejscu awarii. Z tego właśnie powodu zamawia się usługę holowania do warsztatu – Laweta z ubezpieczenia.  Również sama kolizja z sarną czy z innym leśnym zwierzęciem może trwale unieruchomić nasz pojazd.

Na koszty holowania pojazdu składa się wiele czynników. Nie jest to sam przejazd na lawecie, ale także jej dojazd na miejsce zdarzenia, załadowanie samochodu i jego rozładunek. Wysokość ceny tej usługi jest też uzależniona od rodzaju holowanego samochodu. Im pojazd większy tym usługa droższa. Ważny też będzie fakt, czy pojazd samodzielnie wjedzie na lawetę, czy będzie trzeba użyć do tego dodatkowego sprzętu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kontakt z pomocą drogową Warszawa celem ustalenia szczegółów. Często do opłat usługi holowania należy też doliczyć cenę za płatne odcinki dróg, która jest pokrywana z budżetu właściciela holowanego samochodu.

Cena usługi holowania, jak także dowozu paliwa na autostradę znacząco różni się w Polsce i za granicą. W niektórych krajach europejskich, jak w Niemczech za sam dowóz paliwa można zapłacić ok. 150 euro, natomiast usługa holowania do warsztatu to koszt w wysokości prawie 600 euro. Na szczęście nieco niższe ceny są w krajach takich jak: Chorwacja, Włoch, czy Hiszpania. Warto się więc przygotować na każdą możliwą okoliczność – Laweta z ubezpieczenia.

Laweta z OC sprawcy

Będąc na wycieczce swoim samochodem w obcym kraju należy przygotować się na każdą możliwą sytuację. Kiedy pojazd uległ awarii konieczne jest odholowanie go do warsztatu. Jak już zostało wcześniej powiedziane, usługa ta nie należy do najtańszych, aby więc oszczędzić sobie stresu jedyne, o czym należy w takiej sytuacji myśleć to o ubezpieczeniu assistance, które dostało się przy wykupieniu OC. 

Assistance dodawane do ubezpieczenia OC obejmuje dość wąski zakres usług, dlatego tak często mówi się w tym przypadku o tak zwanym Mini Assistance. Ubezpieczenie to zapewnia pomoc w razie wypadku z małym limitem kilometrów potrzebnych do odholowania. Nie jest to jednak pomocne w wypadkach zagranicznych, co sprawia, że znacznie lepszym sposobem na zabezpieczenie siebie i swojego pojazdu może okazać się wykupienie dodatkowego assistance z znacznie szerszym zakresem usług. Właśnie dlatego pomoc drogowa Bemowo świadczy usługi transportu lawetą również z ubezpieczenia.

Czy jednak usługa holowania może zostać pokryta z OC sprawcy? Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania odpowiedzi brzmi TAK. Po odholowaniu pojazdu z miejsca zdarzenia oraz umieszczeniu go w odpowiednim miejscu, jak warsztat samochodowy, gdzie zostanie zapewniona mu ochrona można rozpocząć czynności związane z oceną szkody. Uznaje się wtedy, że koszty które poszkodowany poniósł z tytułu holowania pojazdu są przykładem uszczerbku majątkowego, który to bowiem jest pokrywany przez sprawcę szkody. W konsekwencji poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów holowania, właśnie z OC sprawcy – Laweta z ubezpieczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *