Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu?

licznik samochodowy

Post dodany: w kategorii: porady.

W Polsce dynamicznie zmieniają się przepisy, które mają na celu uniemożliwienie sprzedawcom samochodów używanych ich liczników. Niestety pomimo to jest to w dalszym ciągu dość powszechny proces, szczególnie w przypadku pojazdów sprowadzanych zza granicy. Jak sprawdzić rzeczywisty przebieg samochodu przed zakupem i uchronić się przed oszustami?

Cofanie liczników – częsta praktyka wśród handlarzy samochodowych

uścisk dłoni na tle auta
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

 

Kupując samochód z drugiej ręki należy zachować wzmożoną czujność

 

Cofanie liczników zyskało popularność w latach 90., kiedy wystarczyło zmienić prezentowaną na liczniku wartość w mechaniczny sposób, nie trzeba było posiadać do tego celu żadnego specjalistycznego, elektronicznego sprzętu. Współcześnie sytuacja wygląda zupełne inaczej – do gniazda diagnostycznego EOBD podpina się specjalne urządzenia i programuje odpowiedni przebieg. Taka operacja jest błyskawiczna i kosztuje od 50 do kilkuset złotych, w zależności od marki, rocznika i klasy samochodu.  Im droższy pojazd, tym handlarze decydują się na bardziej profesjonalne i trudne do wykrycia oszustwo. Dlatego zawsze przy zakupie samochodu z drugiej ręki należy zachować wzmożoną czujność.

 

Jak sprawdzić przebieg auta przed zakupem?

Zakup używanego samochodu może być bardzo stresujący. Łatwo stać się ofiarą oszustów i źle zainwestować swoje pieniądze. Szczególnie oferty pojazdów w tzw. idealnym stanie i jednocześnie bardzo atrakcyjnej, najniższej na rynku cenie powinny budzić nasze podejrzenia. Zanim zdecydujemy się na “okazyjny” zakup samochodu powinien uzyskać rzetelne informacje na jego temat i upewnić się, iż sprzedawca nic przed nim nie ukrywa. Szczególnie warto prawdziwość prezentowanego w ofercie przebiegu.

Dlaczego przebieg samochodu wskazywany przez licznik jest tak bardzo istotny? Przede wszystkim wysoki przebieg ma duży wpływ na realną utratę wartości pojazdu a co za tym idzie jego wycenę. Egzemplarze, które posiadają relatywnie niski przebieg potrafią być droższe nawet o 25% w stosunku do średniej ceny rynkowej. Tak samo bardzo duży przebieg może zaniżyć średnią cenę samochodu również o 25%.

Wysokość przebiegu prezentowana na liczników powinna mieć przełożenie na stan techniczny pojazdu. Nawet regularnie serwisowane i zadbane auto posiada widoczne zużycia materiałów wykończeniowych w kabinie albo odczuwalne zużycie mechanizmu skrzyni biegów lub układu przeniesienia napędu. Egzemplarze z podejrzenie zużytym wnętrzem i niskim przebiegiem zdecydowanie powinny wzbudzić naszą czujność.

Weryfikację przebiegu warto rozpocząć od dokładnych oględzin wnętrza pojazdu. Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju niepokojące sygnały takie jak przetarcia na kierownicy, mieszku hamulca ręcznego, gałce skrzyni biegów czy wytarcia na przyciskach konsoli. Naszą czujność powinny wzbudzić również wszelkie uszkodzenia tapicerki, szczególnie na fotelu kierowcy. Niestety metoda obserwacji jest skuteczna zazwyczaj wyłącznie w przypadku starszych modeli samochodów, w których sprzedawcom nie opłaca się już przeprowadzać renowacji wnętrza i wymieniać wszystkich zniszczonych elementów. Często handlarze nie cofają nawet przebiegu na oryginalnym zegarze tylko od razu przekładają przygotowany wcześniej licznik, o którego wymianie mogą świadczyć np. podejrzanie błyszcząca obudowa lub widoczne ślady po śrubokręcie na plastikach.

Sprawdź przebieg nim zobaczysz pojazd

kobieta przed laptopem
Shares
  • https://www.facebook.com/drogowipomocnicy/
  • https://plus.google.com/100441567854352651964

Weryfikację przebiegu samochodu można rozpocząć już w domu, przed oględzinami na żywo

Przebieg samochodu można sprawdzić już przed jego oględzinami. Wystarczy poprosić sprzedawcę o podanie podstawowych danych oferowanego pojazdu – numeru nadwozia VIN, daty pierwszej rejestracji oraz aktualnego numeru rejestracyjnego. Powyższe dane należy wprowadzić na stronie  historiapojazdu.gov.pl, dzięki czemu możliwe będzie wygenerowanie skróconego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów możemy uzyskać dane w postaci przebiegu zapisanego przez diagnostę w trakcie ostatniego i wcześniejszych obowiązkowych badań technicznych, niektóre dane dotyczące historii pojazdu (m.in. datę pierwszej rejestracji i datę produkcji) a nawet uzyskać połączenie z zewnętrznym serwisem umożliwiającym poznanie zagranicznej historii samochodu, jeżeli mamy do czynienia z egzemplarzem z importu. Dowiemy się również czy samochód posiada opłaconą polisę OC i przeszedł aktualny przegląd. Dzięki powyższym informacjom można zapoznać się ze sposobem eksploatacji danego pojazdu oraz zweryfikować wartość przebiegu wskazanego przez sprzedawcę.

Zapytaj w ASO

Kolejną metodą umożliwiająca weryfikację przebiegu jest złożenie zapytania w Autoryzowanym Serwisie danej marki. ASO zawsze odnotowują oraz przechowują daty wszystkich przeglądów, napraw wraz ze szczegółowymi informacjami, takimi jak dokładny przebieg. Ponadto w przypadku egzemplarzy pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii lub Kanady można na podstawie VIN samodzielnie sprawdzić, jaki przebieg miały przy ostatnim przeglądzie rejestracyjnym wykonanym w kraju pochodzenia.

Jak sprawdzić przebieg auta i mieć 100% pewności? Skorzystaj z pomocy specjalisty

Powyżej opisane metody – wzrokowa ocena stanu elementów wykończenia kabiny pojazdu oraz sprawdzenie numeru VIN pojazdu w bazach danych są dość dobre, jednak może okazać się że w przypadku pewnych egzemplarzy samochodów nie wystarczą. Ponadto motoryzacyjni laicy mogą nie poradzić sobie w samodzielnej weryfikacji przebiegu. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, zwłaszcza decydując się na zakup z egzemplarza wyższej półki cenowej, przekraczającej 30.000 zł. Możemy skorzystać z usług doświadczonego mechanika lub firmy, która specjalizuje się w wykonywaniu gruntownych przeglądów samochodów i ich oceny przed zakupem.

W przypadku takiej wyspecjalizowanej firmy możemy liczyć na kompleksową usługę. Specjalista odbędzie jazdę testową sprawdzanym pojazdem, gruntownie obejrzy go i oceni jego stan techniczny, zweryfikuje przebieg a jeżeli będzie taka możliwość zabierze samochód na warsztat i na podnośniku gruntowni sprawdzi elementy zawieszenia, układu hamulcowego czy kierowniczego. Pomoc profesjonalnego specjalisty to wydatek rzędu kilkuset złotych, jest to jednak inwestycja, która z pewnością się opłaci i pomoże uniknąć kosztownej wpadki.

Co najbardziej istotne, osoby świadczące tego usługi są w stanie zdemaskować  nieuczciwych handlarzy. Dzięki podłączeniu się za pomocą odpowiedniego sprzętu do komputera sterującego pojazdu mogą odczytać przebieg nie tylko z komputera głównego ale i pozostałych sterowników zlokalizowanych w samochodzie. Często informacje dotyczące przebiegu zapisywane są np. w komputerze regulującym pracę układu hamulcowego czy innych podzespołów. Taka metoda daje niemalże 100% skuteczności, ponieważ sprzedawca nie będzie w stanie wymienić każdego z kilkudziesięciu sterowników zlokalizowanych w danym samochodzie. Takie oszustwo byłoby dla handlarza zbyt pracochłonne i kosztowne.

Zakup samochodu z ukrytą wadą i awaria na drodze? Zaufaj profesjonalistom

Niestety, pomimo podjęcia wszelkich środków ostrożności zdarza się, iż kupujący pada ofiarą oszustwa i staje się posiadaczem pojazdu z wadą ukrytą. W przypadku kiedy dojdzie do jego unieruchomienia na drodze warto zachować spokój i nim zastanowimy się nad pomocą prawną skorzystać z pomocy profesjonalnej pomocy drogowej. Nasza firma – Drogowi Pomocnicy – świadczy kompleksowe usługi auto pomocy m.in. uruchomiania pojazdu na drodze, holowania pojazdu czy zmiany koła.

Działamy na terenie całej Warszawy, 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zawsze staramy jak najszybciej dotrzeć na wskazane miejsce i wyruszamy z pomocą natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, bez zbędnej zwłoki. Wystarczy zadzwonić pod nasz całodobowy numer telefonu 720 300 500 i określić swoją lokalizację oraz rodzaj awarii. Jeżeli będzie to możliwe, nasz wykwalifikowany personel uruchomi pojazd na miejscu zdarzenia dzięki czemu holowanie może okazać się niekonieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *