Jak jeździć ekonomicznie i zacząć oszczędzać?

Auto umieszone na monetach

Post dodany: w kategorii: porady.

Z całą pewnością posiadanie własnego samochodu jest dużą wygodą i ułatwieniem, ale niestety wiąże się to z niemałymi kosztami. Każda osoba szukająca oszczędności powinna zainteresować się ekonomiczną jazdą. Dzięki odpowiednim nawykom można poprawić stan swojego budżetu i zainwestować tym samym w gadżety, które zwiększą bezpieczeństwo.

Ekonomiczna jazda sposobem na większe oszczędności

Bez wątpienia koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją auta wiążą się z niemałymi nakładami finansowymi. Okazuje się jednak, że istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie wydatków. Wiele osób świadomie lub nie popełnia pewne błędy. W konsekwencji tego zużycie paliwa zwiększa się nawet o kilkadziesiąt procent, co w skali roku wiąże się z niemałymi kwotami. Można jednak szybko pokonać trasę, jeździć bezpiecznie, zaoszczędzić paliwo i jednocześnie zadbać o środowisko. Jak zatem to osiągnąć? Stawiając na ekonomiczną jazdę . Pojawia się jednak pytanie, jak wygląda w praktyce taka ekonomiczna, czyli oszczędna jazda? Co ciekawe sporo osób wie, jak w teorii wyglądać powinna eko poruszanie się pojazdem, ale niestety gorzej jest z przełożeniem tego na codzienne zachowanie na drodze. Praktyka u wielu osób kuleje. Są pewne sytuacje, w których to po prostu marnujemy benzynę. Chodzi tutaj o:

  • Zbyt duże obciążanie pojazdu, czyli jeżdżenie z pełnym bagażnikiem i to bez potrzeby.
  • Wożenie nieużywanego bagażnika dachowego, jeżdżenie z otwartymi oknami/szyberdachem.
  • Jeżdżenie na „luzie”.
  • Zbyt wolna jazda = większe spalanie.
  • Jazda na zbyt wysokich obrotach = wyższe spalanie.
  • Zbyt częste stopy i brak dynamiczności podczas jazdy.
  • Zbyt krótka jazda – silnik nie zdąży się nawet rozgrzać na krótkim dystansie, co wiąże się z większymi wydatkami.
  • Zapominanie o przeglądach okresowych pojazdu i serwisowaniu.
  • Odśnieżanie/odszraniane auta przy włączonym silniku.
  • Parkowanie przodem i ruszanie na wstecznym, czyli manewrowanie autem przy zimnym silniku.
auto w skarbonce

Jak zatem jeździć oszczędniej?

Ekonomiczna jazda to m.in. nieprzekraczanie i utrzymywanie stałej prędkości. Zasada jest taka, że zwiększenie prędkości jazdy na trasie powyżej 120 km/h wiąże się ze zwiększeniem zużycia paliwa nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli chodzi o jazdę po mieście, to ekonomiczna prędkość oscyluje pomiędzy 50 a 60 km/h. Przy dużym ruchu i w zatłoczonych miastach trudno jednak jest osiągnąć takie prędkości. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o to, aby nie dopuścić do osiągnięcia przez silnik maksymalnego momentu obrotowego na najwyższym biegu.

Zaleca się także jeździć ze stałą prędkością, co w przypadku dłuższych tras pozwoli na uzyskanie sporych oszczędności. Kolejną kwestią jest ruszanie zaraz po uruchomieniu silnika, dzięki czemu szybciej się on rozgrzeje, a więc zużyje mniej paliwa niż w przypadku postoju. To samo dotyczy zbyt długiej jazdy na pierwszym i drugim biegu. Oprócz tego należy również pilnować obrotów. Chodzi o to, aby pierwszy bieg był używany jak najkrócej, a najwyższy przy jak najmniejszych obrotach silnika.

 

Hamowanie też ma znaczenie!

Wystrzegać należy się także zbyt gwałtownego hamowania. Nie jest wcale prawdą, że dojeżdżanie do skrzyżowania na tak zwanym luzie jest najlepszym rozwiązaniem. Można uzyskać większe oszczędności, hamując silnikiem, co automatycznie odetnie dopływ paliwa. Niektórzy kierowcy również mają tendencje do jeżdżenia wręcz zderzak w zderzak, co w przypadku szeregu aut sprawia wrażenie jednego ciągu pojazdów. Wbrew pozorom bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest trzymanie się na dystans. Zaleca się utrzymywać od 30 do 50 m odstępu od samochodu znajdującego się z przodu. Co ciekawe, niedbanie o odstępy przyczynia się w dużej mierze do powstawania nagłych zatorów, szczególnie na drogach szybkiego ruchu.

Odległość pomiędzy autami w korku

Trzymaj się tych zasad

Samo jeżdżenie w sposób ekonomiczny to jedno, ale równie ważne są zachowanie ostrożności i przewidywalność. Obserwacja zachowania na drodze pozwoli przykładowo zastąpić hamowanie redukcją biegów. Nie bez znaczenia jest również zwrócenie uwagi na sygnalizację świetlną, co pozwoli na spokojne dojechanie do zbliżającego się skrzyżowania zamiast nagłego naciskania na hamulec tuż przed nim. Takie zwolnienie silnika powoli na zmniejszenie zużycia paliwa. Kolejną istotną kwestią jest regularne wymienianie zużytych materiałów eksploatacyjnych, które niepotrzebnie mogą przyczynić się do zwiększonego spalania. Chodzi tutaj przede wszystkim o oleje, filtry i łożyska. Należy zwrócić uwagę także na jakość tankowanego paliwa, zadbać o wyważenie kół i kontrolowanie właściwego w nich ciśnienia.

 

Masz komputer pokładowy? Świetnie!

Jeśli samochód posiada komputer pokładowy, to z całą pewnością warto z niego skorzystać, gdyż jest to źródło dokładnych pomiarów. Dzięki niemu możliwe jest znalezienie najbardziej opłacalnego sposobu jazdy. Świetnym rozwiązaniem dla osób chcących uzyskać nieprzeciętne oszczędności jest podłączenie do gniazda OBD 2 nadajnika pokładowego. Jest to sposób na monitorowanie paramentów i udoskonalenie swojej jazdy. Aplikacja powiadomi kierowcę o wszelkich przekroczeniach i błędach diagnostycznych. To z kolei pozwoli na zmienienie swoich dotychczasowych nawyków i skorygowanie ich oraz na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Tylko świadomy kierowca jest w stanie jeździć ekonomicznie.

 

Ekologiczna jazda automatycznym samochodem

Co jeszcze ma znaczenie?

Pisząc o zasadach ecodrivingu, nie sposób jest pominąć kwestii pozycji za kierownicą. Wiele osób nie przywiązuje do tej kwestii większej uwagi, a warto przeanalizować swoje odruchy za kierownicą. Zaleca się siadać za nią tak, aby klatka piersiowa znalazła się od koła kierownicy w odległości mniej więcej 35 cm. Dlaczego? Otóż w ten sposób łatwiej jest nią operować przy skrętach. Ponadto gdy dojdzie do wypadku drogowego, nie będzie trzeba obawiać się wyrządzeniem nam szkody przez poduszkę powietrzną. Z całą pewnością siedzenie zbyt blisko kierownicy nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcemy jeździć ekonomicznie, to zaleca się także kontrolować spalanie. Godne polecenia jest zestawianie swoich comiesięcznych wydatków na stacjach benzynowych i obliczenie średniego zużycia. W przydomku nowych samochodów do dyspozycji mamy już wbudowane systemy dostarczające informacje na temat zużycia paliwa, z czego warto skorzystać. W razie gdyby stało się coś z pojazdem, najlepiej jest wezwać niezawodną pomoc drogową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *