Holowanie na drodze ekspresowej w Polsce

holowanie na drodze ekspresowej

Post dodany: w kategorii: porady.

Nigdy nie wspominamy dobrze sytuacji, w której nasz samochód psuje się w czasie trasy i dalej nie możemy nim pojechać. To zawsze trudna sytuacja niezależnie, na jakim rodzaju drogi się znajdujemy. Mamy przeważnie do wyboru dwie opcje, kiedy dojdzie do awarii w naszym aucie. Pierwszą jest wezwanie pomocy drogowej, ale drugą może być holowanie naszego auta przez znajomego lub inną osobę, która przejeżdżała w tym momencie tym samym odcinkiem trasy. W zależności od typu drogi w Polsce można holować samochód. W przypadku, kiedy nie możemy poruszać się samochodem to na autostradzie nie możemy holować auta musimy wezwać do pomocy specjalistów. W pozostałych przypadkach, w tym na drogach ekspresowych można holować samochód.

Holowanie na drodze ekspresowej – przepisy

Przepisy dopuszczają możliwość holowania pojazdu na drodze ekspresowej, ale trzeba spełnić kilka warunków, aby ta czynność była zgodna z prawem oraz nie powodowała zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Warunkami, które trzeba spełnić, aby uniknąć nieprzyjemności jest to, że pojazd holowany powinien mieć założony trójkąt ostrzegawczy, który będzie informował innych kierowców o niebezpieczeństwie oraz ostrzegał ich, aby zwolnić w przypadku mijania takiej kolumny.

Auto z automatyczną skrzynią biegów nie może być holowane na drogach ekspresowych. Bardzo ważną kwestią jest, aby auto holowane było lżejsze od samochodu, który go holuje, ponieważ w przeciwnym razie odwrócenie proporcji mogłoby zwiększać niebezpieczeństwo. Nie mamy prawa na holowanie auta, które m awarię układu hamulcowego, kierowniczego lub świateł w takim przypadku trzeba wezwać pomoc drogową, która zabezpieczy samochód i odwiezie w bezpieczne miejsce. Nie można też holować samochodów z napędem elektrycznym, hybrydowych oraz takich, które mają zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne.

Holowanie na drodze ekspresowej – prędkość

W czasie holowania oba samochody uczestniczące w tym procesie nie mogą poruszać się taką samą prędkością jak inne samochody, bo stanowią spore zagrożenie i są zależne od siebie. Kiedy decydujemy się na holowanie to musimy odpowiednio zredukować prędkość. W terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie z prędkością 30 km/h. Poza terenem zabudowanym oba pojazdy, które uczestniczą w holowaniu mogą poruszać się po drodze przy maksymalnej prędkości do 60 km/h.

Taka sama prędkość dotyczy dróg ekspresowych, dlatego inni uczestnicy ruchu muszą na nas zwrócić uwagę, bo możemy się poruszać dwa razy wolniej niż oni. Kiedy mijamy taką parę samochodów powinniśmy dostosować prędkość, aby bezpiecznie koło nich przejechać. Właśnie dlatego warto jest zapamiętać, że specjalistyczna pomoc drogowa z Warszawy jest najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach.

 Mandat za holowanie na drodze ekspresowej

Za niespełnienie, któregoś z powyższych warunków możemy dostać mandat, dlatego musimy być w pełni świadomi, jakie przepisy obowiązują na danym typie drogi, kiedy holujemy auto. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, że możemy mieć holowane auto lub prowadzić pojazd holujący to trzeba przemyśleć wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się odstawieniem samochodu w bezpieczne miejsce. Kiedy nasz pojazd nie ma sprawnego układu kierowniczego lub hamulcowego to w takim przypadku otrzymamy mandat na kwotę 250 zł.

W przypadku, gdy nie oznaczymy prawidłowo pojazdu holowanego to grozi nam mandat do 150 zł. Kiedy nie będziemy mieli włączonych świateł mijania to otrzymamy mandat w wysokości 100 zł. Niestety możemy otrzymać, kiedy źle oznakujemy połączenie między pojazdami za pomocą hola lub nie będziemy go mieli to grozi nam mandat w wysokości 50 zł. Za ciągnięcie więcej niż jednego pojazdu otrzymamy mandat w wysokości 250 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *